Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Start programu in vitro
    1 czerwca, w Dniu Dziecka, startuje program leczenia niepłodności metodą in vitro finansowany z budżetu państwa - przypomniała minister zdrowia Izabela Leszczyna 31 maja br. na konferencji prasowej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
  2. Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc
    Ministra zdrowia Izabela Leszczyna i minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek ustalili we wtorek, że kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej nie otrzymają limitu miejsc. Oznacza to, że nie powinny rozpoczynać rekrutacji na studia.
  3. Antykoncepcja awaryjna. NFZ opublikował wykaz aptek
    Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.
  4. CeZ organizuje warsztaty dla dostawców oprogramowania
    Centrum e-Zdrowia zapraszamy przedstawicieli dostawców oprogramowania dla sektora ochrony zdrowia do udziału w warsztatach poświęconych pracy nad nową odsłoną serwisu ezdrowie.gov.pl.
  5. Badanie: poprawa czystości powietrza uratowała już życie co najmniej 25 tys. Polaków
    Co najmniej 25 tys. Polaków żyje dzięki poprawie jakości powietrza w okresie 2018–2022 – wynika z analizy, którą przeprowadziło Europejskie Centrum Czystego Powietrza.
  6. GUS o działalność leczniczej zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i stacjonarnych zakładów rehabilitacji leczniczej
    W końcu 2023 r. funkcjonowało 257 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które w ciągu roku przyjęły 903,8 tys. kuracjuszy, w tym 819,2 tys. leczonych stacjonarnie. W 48 stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej opieką medyczną objęto 73,0 tys. pacjentów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
  7. Do 2030 roku depresja może się stać najczęstszą chorobą na świecie
    Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią 1,2 mln osób. Tylko w 2023 roku świadczeń z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono ponad 800 tys. pacjentom. – Przybywa chorych, ale też coraz więcej osób jest gotowych zgłosić się po pomoc. Dzięki reformie psychiatrii łatwiejszy jest też kontakt z pomocą ambulatoryjną – mówi prof. Bogdan de Barbaro.
  8. Refundacja w cukrzycy – wyciągnięto nas ze studni
    Chyba żadnemu diabetologowi ani osobie z cukrzycą jeszcze kilka lat temu nie śniło się, że w refundacji zmieni się tak wiele. Choć dostęp do niej mają jeszcze nie wszyscy pacjenci z cukrzycą, to różnica względem tego, co było, jest jak niebo i ziemia. O zmianach, jakie zaszły, i kwestiach, które należałoby rozwiązać, opowiada diabetolog z WUM prof. Leszek Czupryniak.
  9. Badaczka: dla niemowlaka mleko jego matki to najlepiej dostosowany pokarm
    Dla niemowlaka mleko jego matki to najlepiej dostosowany pokarm. Nie wyobrażam sobie, by takie dopasowanie kiedykolwiek dało się osiągnąć w preparatach mlekozastępczych - mówiła badaczka mleka kobiecego i laktacji dr hab. Aleksandra Wesołowska z WUM.
  10. Wirtualna rzeczywistość w psychoterapii
    Repertuar narzędzi pomocy psychologicznej stale się rozwija. Coraz popularniejsze terapie online to dopiero początek zmian. Coraz więcej uwagi badacze poświęcają potencjalnym zastosowaniom rzeczywistości wirtualnej (VR) i rozszerzonej (XR) w terapii. Dotychczasowe próby z udziałem m.in. pacjentów z depresją czy zespołem stresu pourazowego (PTSD) są obiecujące. Naukowcy przestrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem i podkreślają potrzebę dalszych badań.