20 tygodni regularnych ćwiczeń mięśni twarzy poskutkowało bardziej jędrną skórą i pełniejszymi policzkami. 30-minutowy trening mięśni twarzy wykonywany codziennie lub co drugi dzień, jednak trwający ponad 20 tygodni, poprawił wygląd twarzy kobiet w średnim wieku, nadając im młodszy wygląd, głównie, dzięki pełniejszym policzkom. Tak donoszą nowe badania Northwestern Medicine. Jest to pierwsze naukowe badanie, w którym sprawdza się wpływ ćwiczeń na poprawę wyglądu twarzy.

„Obecnie istnieją dowody na to, że ćwiczenia mięśni twarzy mogą ewidentnie poprawić wygląd twarzy i zmniejszać widoczne oznaki starzenia" - powiedział główny autor dr Murad Alam, wiceprezes i profesor dermatologii w Northwestern University Feinberg School of Medicine, pracujący również jako dermatolog w Northwestern Medicine. „Ćwiczenia powiększają i wzmacniają mięśnie twarzy, dzięki czemu twarz staje się bardziej jędrna, bardziej łagodna i wymodelowana, tak jak wygląda twarz u młodszych osób. Zakładając, że wyniki tej analizy potwierdzą się w szerszym badaniu, zainteresowane osoby mogą teraz niskim kosztem, w zupełnie nieszkodliwy sposób wpływać na to aby wyglądać młodziej lub wzmacniać w ten sposób inne przeciwstarzeniowe zabiegi kosmetyczne, którym się poddają "- powiedział Alam.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie JAMA Dermatology.

W miarę upływu procesu starzenia się, skóra twarzy traci elastyczność, a tkanka tłuszczowa znajdująca się pomiędzy mięśniami, a skórą staje się cieńsza. Pokłady tkanki tłuszczowej, które pasują do siebie niczym elementy układanki, nadają twarzy właściwy kształt. Gdy skóra staje się mniej elastyczna i obwisła, pokłady tkanki tłuszczowej zaczynają zanikać i przesuwają się w dół, powodując tzw. „opadnięcie” rysów twarzy.

„Jeśli mięśnie pod warstwą skóry staną się większe, skóra będzie bardziej wypełniona pod spodem, a mocniejszy mięsień sprawia jednocześnie, że kształt twarzy będzie pełniejszy" - powiedziała Emily Poon, starsza autorka badania i asystentka profesora badań w zakresie dermatologii w Feinbergu. „Wzrost mięśni zwiększa objętość twarzy i przeciwdziała efektowi rozrzedzania tkanki tłuszczowej związanej z wiekiem i rozluźnieniem skóry."

Jak przebiegało to badanie

Uczestnicy badania, którymi były kobiety w średnim wieku, tzn. w wieku od 40 do 65 lat, zostały zapoznane z dwoma, 90-minutowymi zestawami ćwiczeń, przeprowadzonych „twarzą w twarz" z instruktorem ćwiczeń mięśni twarzy. W domu panie kontynuowały te ćwiczenia, łącznie przez 20 tygodni. Przez pierwsze osiem tygodni ćwiczenia wykonywały codziennie przez 30 minut. Natomiast od dziewiątego do dwudziestego tygodnia wykonywały te same ćwiczenia, jednak co drugi dzień, również przez 30 minut.

Ćwiczenia mięśni twarzy zostały opracowane i przedstawione przez Gary Sikorskiego z Happy Face Yoga, który jest współautorem badania.

„Ćwiczenia mięśni twarzy, które mogą korzystnie wpływać na wygląd, obejmują takie ćwiczenia, które pociągają za sobą zmarszczki i ściskają policzki" - powiedział Alam. „Istnieje wiele mięśni, które wspólnie pozwalają na ruchy policzków, a nasze badania wykazały, że ich wzmacnianie sprawia, że policzki stają się pełniejsze."

Uczestnicy nauczyli się i wykonywali 32 różne ćwiczenia twarzy, każde z nich przez około minutę. Jednym z nich jest tzw. unoszenie policzków, polega ono na tym, aby otworzyć usta i uformować z nich literę O, górną wargę ustawić nad zębami, uśmiechnąć się, tak aby podnieść mięśnie policzkowe, następnie lekko dotknąć palcami górnej części policzka, potem puścić napięte mięśnie, tak aby opadły i podnieść je z powrotem. Ćwiczenie należy powtarzać, poprzez opuszczanie i podnoszenie policzków.

Kolejne ćwiczenie nazywane jest „szczęśliwymi policzkami". Należy uśmiechnąć się, nie pokazując zębów, wargi utrzymać razem, uśmiechać się, zmuszając do tego mięśnie policzków, następnie należy włożyć palce w kąciki ust i przesunąć je w górę policzków oraz przytrzymać przez około 20 sekund.

Spośród 27 wstępnie zakwalifikowanych uczestników, tylko 16 wykonało wszystkie ćwiczenia przez cały czas trwania badania. Ograniczeniem tego badania była niewielka liczebność próby oraz to, że wszyscy uczestnicy byli kobietami w średnim wieku. Należy sprawdzić, czy wyniki można uogólnić również na inne populacje, twierdzą autorzy.
Wyniki badań

Podstawową miarą, na podstawie której zostały opracowane wyniki, była ocena standaryzowanych zdjęć twarzy uczestników przed ćwiczeniami, w porównaniu z fotografiami po ćwiczeniach twarzy wykonanych przez dwoje niezależnych dermatologów. Ocenili oni zdjęcia za pomocą znormalizowanej skali starzenia się twarzy. Lekarze dermatolodzy oceniali niezależnie 19 cech twarzy i oceniali je w trzech różnych momentach czasowych: na początku, w ósmym tygodniu ćwiczeń i po 20 tygodniach ćwiczeń.

Ponadto oceniano wiek każdego z uczestników na początku przeprowadzanego badania, w ósmym i w 20 tygodniu. Na koniec zapytano uczestników, jak bardzo są zadowoleni z wyników.

Badacze oceniający wyniki stwierdzili, że w wyniku ćwiczeń policzki stały się znaczenie bardziej podniesione i wypełnione. Ponadto oceniający oszacowali średni wiek pacjenta, który zmniejszał się w trakcie badania. Zaczęło się od wieku 50,8 roku, spadło do 49,6 lat w ósmym tygodniu badania, a kolejno średni wiek spadł do 48,1 lat po 20 tygodniach ćwiczeń.

„To obniżenie wieku o prawie 3 lata, w czasie raptem 20-tygodniowego okresu ćwiczeń", powiedział Alam.

Uczestnicy badania stwierdzili również, że są bardzo zadowoleni z wyników i zauważyli poprawę w prawie wszystkich obszarach twarzy, które były oceniane.

Źródło: sciencedaily.com