Zielonogórski szpital zmieni oblicze i poprawi komfort leczenia. A to za sprawą termomodernizacji wszystkich szpitalnych obiektów. Środki na jego realizację pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

- Tego projektu ani tych pieniędzy w programie nie było. Jest to wynik wynegocjowanych z Komisją Europejską zmian. Udało nam się zebrać 38 mln zł. Cały projekt to ponad 50 mln zł – powiedziała marszałek województwa Elżbieta Anna Polak podczas podpisania umowy na realizację zadania.

Głównym celem projektu jest przejście Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o. na gospodarkę niskoemisyjną poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. – To wygeneruje olbrzymie oszczędności w utrzymaniu szpitala, a także poprawi komfort leczenia pacjentów – podkreślała członek zarządu Alicja Makarska.

Za wsparcie dziękował prezes lecznicy dr Marek Działoszyński. – Chcę podziękować wszystkim, dzięki którym ten projekt zafunkcjonuje. Tempo pracy tutaj było ogromne. To dzięki staraniom pani marszałek i skutecznym negocjacjom z Komisją Europejską udało się. Pani marszałek konsekwentnie wspiera szpital – podkreślał. Przedstawił także zakres projektu. – To termomodernizacja i kapitalne remonty sieci: energetycznych, ciepłowniczych. Będziemy mieli kompleksowe działanie związane z obniżeniem energochłonności. To także dbałość o pacjenta, całkowicie inny wizerunek szpitala i dopasowanie do budowanego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Będą także ponoszone nakłady na remonty wewnątrz obiektów. Jeżeli to wszystko zrealizujemy to szpital diametralnie zmieni swoje oblicze. Będzie cieplejszy, przyjaźniejszy i będzie miał oszczędności, które będzie można przeznaczyć na inne działania i leczenie pacjentów – wyjaśnił.

Realizacja inwestycji rozpocznie się w pierwszym kwartale 2019 roku, a zakończy w 2022 roku. Projekt realizowany będzie w systemie zaprojektuj-wybuduj.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego