Badania prowadzone przez University of Adelaide wykazały, że kobiety, których dzieci zostały poczęte w zimie, są bardziej narażone na rozwój cukrzycy w czasie ciąży, zwiększając zakres czynników ryzyka zarówno dla dziecka, jak i matki.

Badanie - analizujące ponad 60 000 urodzeń w Australii Południowej w ciągu pięciu lat - jest pierwszym badaniem populacyjnym w swoim rodzaju, potwierdzającym sezonową zmienność występowania cukrzycy ciążowej.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „BMJ Diabetes Research & Care", było prowadzone przez Instytut Badawczy Robinson z Uniwersytetu w Adelaide, z udziałem University of Groningen w Holandii oraz Pregnancy Outcome Unit of SA Health.

„Nasze badanie jest pierwszym w swoim rodzaju, w celu znalezienia silnych dowodów na związek między cukrzycą ciążową i porą roku, w której dziecko jest poczęte", mówi główny autor dr Petra Verburg z Uniwersytetu w Groningen, która obecnie prowadzi badania w Instytucie Badawczym Uniwersytetu Robinsona w Adelaide i w Szpitalu Lyella McEwina.

Badania wykazały, że:

  • W ciągu pięciu lat, od 2007-2011, częstość występowania ciąż dotkniętych cukrzycą ciążową wzrosła z 4,9% ciąż dotkniętych w 2007 roku do 7,2% w 2011 roku
  • Kobiety, które zaszły w ciążę w zimie, są bardziej narażone na rozwój cukrzycy ciążowej w czasie ciąży, z występowaniem 6,6% w ciążach z zimowego zapłodnienia
  • Kobiety, które zaszły w ciążę latem były mniej narażone na rozwój cukrzycy ciążowej, z 5,4% dotkniętych ciąż z zapłodnieniem w czasie lata.

„Mechanizmy, które powodują cukrzycę ciążową nie są jeszcze w pełni zrozumiałe," dodaje dr Verburg. „Wcześniejsze badania sugerowały, że czynniki meteorologiczne, aktywność fizyczna, dieta i witamina D są czynnikami ryzyka cukrzycy ciążowej, przy czym na wszystkie wymienione ma wpływ sezon zimowy.

„Nie tylko nasze wyniki powinny być potwierdzone w innych populacjach, ale też kolejne badania powinny przeanalizować inne czynniki, które zmieniają się wraz z sezonem," mówi autorka badania.

Źródło: medicalnewstoday.com