Prace zmierzające do postawienia pomnika profesora Zbigniewa Religi w Zabrzu weszły w kolejny etap. Pomysłodawczyni uhonorowania postaci prof. Religi pomnikiem – prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wybrany na autora pomnika, pochodzący z Zabrza światowej sławy rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch podpisali w zabrzańskim Ratuszu umowę na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1.

Jak poinformował Urząd Miejski w Zabrzu, forma będzie podstawą do odlania monumentu z brązu, który stanie na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. O jego kształcie zdecydowali wspólnie włodarze i mieszkańcy, którym zaprezentowano szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Miasto ogłosiło konkurs, by wybrać najlepszą koncepcję.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli także m.in.: zastępca prezydenta Miasta Zabrze Katarzyna Dzióba, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala, dyrektor Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi dr Jan Sarna oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Zabrzu zaangażowani w projekt.


Źródło: Urząd Miejski w Zabrzu