W marcu br. Fundacja Koalicja dla wcześniaka obchodziła 10-lecie pracy. Z tej okazji 29 marca w Pałacu Prezydenckim gościły prezeski organizacji działającej na rzecz najmniejszych z najmłodszych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Podczas spotkania z Pierwszą Damą prof. Maria Borszewska–Kornacka, Elżbieta Brzozowska i Adriana Misiewicz mówiły o realizowanych kampaniach, jak zainicjowany w pandemii międzynarodowy projekt dbający o kontakt rodziców z pacjentami oddziałów neonatologicznych. Dzięki interwencji fundacji rodzice wcześniaków zostali w styczniu 2021 roku włączeni do grupy „zero” szczepień przeciwko COVID–19, a w „Zapytaj o wcześniaka” specjaliści prowadzą bezpłatne wideo porady dla rodziców maluszków. Akcentowano, że nikt, kto nie zetknął się z wcześniakiem w swoim otoczeniu nie wie, z jakimi powikłaniami musi zmierzyć się dziecko i jego bliscy, i jak wiele wysiłku potrzeba, aby mogło się zdrowo rozwijać.

Małżonka Prezydenta od lat związana ze środowiskiem rodziców dzieci narodzonych przed terminem oraz lekarzy specjalistów podkreśliła, że codzienna determinacja i zaangażowanie w walkę o to, by maluszki żyły i mogły prawidłowo się rozwijać jest godna najwyższego szacunku. Pierwsza Dama ponowiła gratulacje wyrażone w liście do uczestników konferencji towarzyszącej obchodom jubileuszu oraz podziękowała za niezwykłą pracę.

Panie omówiły pilotażowy program Kompleksowej Opieki Rozwojowej nad Dzieckiem, którym zostaną objęte wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Rozmawiano o bankach mleka, profilaktyce pediatrycznej, potrzebie wprowadzenia do szkół edukacji zdrowotnej, jak również o wspieraniu lekarzy i ich najmniejszych pacjentów w Ukrainie.

Goszczące u Małżonki Prezydenta specjalistki podkreślały, że Koalicja dla wcześniaka nie działałaby, gdyby nie zaangażowanie i pomoc wielu osób – przedstawicieli środowiska medycznego, organizacji pozarządowych, rodziców wcześniaków, dziennikarzy, a także gdyby nie wsparcie finansowe firm.

Podczas swojego jubileuszu Koalicja dla wcześniaka wyróżniła 70 osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy opieki nad wcześniakami i szerzenia wiedzy na ich temat. Anioła Wcześniaków otrzymała także Pierwsza Dama, która przyjęła wczoraj wyróżnienie „jako zobowiązanie do dalszego wspierania środowiska wcześniaków”.


Źródło: Kancelaria Prezydenta RP