Uraz odcinka piersiowego rdzenia kręgowego niewywołujący bólu neuropatycznego nie wpływa na biochemię i przepływ krwi przez wzgórze.

Od pewnego czasu pojawiało się coraz więcej dowodów, że ból neuropatyczny ma związek z zaburzeniami budowy i działania wzgórza. Sylvia M. Gustin z Uniwersytetu w Sydney i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu pacjentów po urazie odcinka piersiowego rdzenia kręgowego i zbliżonej liczby zdrowych ludzi dopasowanych pod względem wieku i płci.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Pain” z 18 lutego ból neuropatyczny po wyżej opisanym uszkodzeniu okazał się być powiązany ze znacznymi spadkami poziomu N-acetyloasparaginianu i kwasu γ-aminomasłowwgo (GABA) w obrębie wzgórza oraz ograniczeniem przepływu krwi przez tę część mózgu. Same uszkodzenia odcinka piersiowego rdzenia kręgowego (bez dolegliwości bólowych) nie wywoływały takich zmian biochemicznych i krążeniowych. Obserwacje te wskazują na odgrywanie przez wzgórze ważnej roli w odczuwaniu bólu neuropatycznego.

 

 

Źródło: www.edukacjamedyczna.pl