Dzieci karmione wyłącznie piersią przez pierwsze trzy miesiące życia miały istotnie niższe ryzyko na wyprysk w wieku 6 lat w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie byli karmieni piersią lub byli karmieni piersią przez krótszy czas, wynika ze wstępnych badań przedstawionych podczas American Academy of Allergy, Asthma & Immunology 2019 Annual Meeting.

Egzema jest przewlekłą chorobą skóry charakteryzującą się silnym świądem, po zadrapaniu wywołuje stan zapalny pokrywając się pęcherzami, które łatwo pękają. Podczas gdy geny i środowisko są zaangażowane w tę chorobę, wiele pytań, jak najlepiej jej zapobiegać, pozostaje bez odpowiedzi. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), niemowlęta karmione piersią zmniejszyły ryzyko rozwoju wielu przewlekłych chorób, w tym astmy i otyłości.

"Dowody na to, że karmienie piersią chroni dzieci przed rozwojem egzemy w późniejszym okresie życia, pozostają mieszane. Nasz zespół badawczy stara się wypełnić tę lukę w danych", relacjonują naukowcy.

W badaniu tym po raz pierwszy prześledzono dietę około 2000 ciężarnych kobiet w trzecim trymestrze i zbadano praktyki żywieniowe w pierwszym roku życia ich dzieci. Ich dalsze badania dotyczyły zdrowia, rozwoju i wzorców żywieniowych 1520 dzieci w wieku 6 lat.

W pewnym momencie życia u około 300 dzieci zdiagnozowano egzemę, a 58,5 procent 6-latków miało egzemę w szóstym roku życia. Dzieci z wyższym statusem społeczno-ekonomicznym lub historią rodzinną alergii pokarmowych miały wyższe szanse na rozpoznanie egzemy.

"Dzieci, które były karmione wyłącznie piersią przez trzy miesiące lub dłużej miały mniejsze prawdopodobieństwo trwania egzemy w wieku 6 lat, w porównaniu z rówieśnikami, którzy nigdy nie byli karmieni piersią lub którzy byli karmieni piersią, ale przez okres krótszy niż trzy miesiące. Karmienie piersią na wyłączność może nie zapobiec całkowicie pojawieniu się egzemy u dzieci, jednakże może chronić to przed przedłużonym jej okresem trwania i nawrotami.

Źródło: sciencedaily.com