Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej oraz działający od początku lutego Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej to niektóre z tematów seminarium „Wspólnie dla onkologii” zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

W seminarium wzięli udział: Minister Zdrowia Łukasz Szumowski i przedstawiciele KPRP - minister Halina Szymańska, minister Paweł Mucha, prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji Ochrona zdrowia Narodowej Rady Rozwoju, prof. Waldemar Priebe, członek NRR i dr Konrad Dziobek, Doradca Prezydenta RP. W debacie uczestniczyli również przedstawiciele polskiego środowiska onkologicznego i eksperci z MD Anderson Cancer Center – największego na świecie centrum onkologii, z którym współpracują także polskie placówki.

Podczas spotkania Prezydent przypomniał, że choroby nowotworowe - obok chorób krążenia - znajdują się obecnie na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczynę zgonów w Polsce. Jak dodał, na nowotwory w ciągu roku w Polsce umiera ok. 100 tys. Polaków, a u około 160 tys. osób rocznie nowotwory są wykrywane.


Źródło: Kancelaria Prezydenta