Funkcjonowanie ludzkich komórek nowotworowych w warunkach zmienionej grawitacji zamierzają zbadać studenci z trzech wrocławskich uczelni. Przeprowadzenie eksperymentu będzie możliwe dzięki ich udziałowi w konkursie Spin Your Thesis! Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Propozycję eksperymentu, dotyczącego funkcjonowania ludzkich komórek nowotworowych w zmienionej grawitacji, przygotowała grupa studentów i absolwentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej, zrzeszonych w ramach międzyuczelnianego projektu ARES (Astrobiology and Radiation Experiments in Stratosphere). Został on zaakceptowany przez naukowców z ESA Academy do realizacji w ramach międzynarodowego konkursu Spin Your Thesis! 2019 - poinformował PAP koordynator zespołu Dawid Przystupski.

"Dzięki temu mamy zaszczyt być pierwszym w historii polskim zespołem studenckim, który przeprowadzi badania z dziedziny medycyny i astrobiologii we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Już we wrześniu 2019 roku pod czujnym okiem ESA sprawdzimy, w jaki sposób komórki nowotworowe zachowują się w hipergrawitacji. Posłuży nam do tego specjalna wirówka, tzw. Large Diameter Centrifuge (LDC) w Holandii" - wyjaśnia Przystupski.

W urządzeniu tym można przeprowadzać eksperymenty na próbkach, które wystawione będą na działanie grawitacji innej niż ta, którą odczuwamy w warunkach ziemskich. Przyspieszenia, które można osiągnąć w LDC wynoszą od 1 g do 20 g. Właśnie w takich warunkach będą mogli przeprowadzić swoje badania wrocławscy studenci, uczestniczący w programie Spin Your Thesis!

"Dodatkowo, w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, sprawdzimy, jak symulowana mikrograwitacja oddziałuje na komórki. W ten sposób, podobnie jak naukowcy z ESA i NASA, spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania, w jaki sposób komórki odbierają bodziec, jakim jest grawitacja i jak funkcjonują w środowisku o jej zmienionych właściwościach. Wierzymy, że otrzymane w ten sposób wyniki mogą mieć zastosowanie nie tylko w kosmosie, ale i praktyce klinicznej" - dodaje Agata Górska, współautorka eksperymentu.

Jak wyjaśnia PAP Przystupski, członkowie zespołu opierają się na wynikach dotychczas przeprowadzonych eksperymentów, zarówno na Ziemi i orbicie, które wykazały, że odpowiedź fizjologiczna komórek nowotworowych na bodziec, jakim jest grawitacja, jest odmienna niż w przypadku komórek zdrowych, co może mieć zastosowanie terapeutyczne. "We wcześniejszych badaniach wykazano, że zmieniona grawitacja może promować śmierć komórek i uwrażliwiać je na działanie cytostatyków. My w naszym eksperymencie idziemy krok dalej, dlatego chcemy sprawdzić, czy te doniesienia są też słuszne wobec komórek o udokumentowanej oporności na chemioterapeutyki" - zaznacza Dawid Przystupski.

Po przeprowadzeniu eksperymentu studentów czeka analiza wyników i przedstawienie sprawozdania dla ESA, dlatego eksperyment będzie początkiem ich dłuższej współpracy z Agencją.

Na przeprowadzenie swoich badań członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymali prawie 320 tys. zł dofinansowania w konkursie Najlepsi z Najlepszych 3.0, realizowanym przez resort nauki ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Więcej informacji nt. projektu jest dostępnych pod linkiem https://www.facebook.com/Astrobiology.ARES/posts/2202497373351390


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Ewelina Krajczyńska