Pierwsze w Polsce zabiegi lewokomorowych celowanych biopsji mięśnia sercowego z zastosowywaniem systemu elektrofizjologicznego u pacjentów z podejrzeniem sarkoidozy przeprowadził 17 listopada br zespół Instytutu Chorób Serca UMW i USK we Wrocławiu, z dr hab. Wiktorem Kuliczkowskim, dr Krzysztofem Nowakiem i dr Mateuszem Sokolskim, pod kierunkiem prof. Carstena Tschoepe.

Jak poinformowano na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, takie zabiegi wykonuje się niezmiernie rzadko, a prof. Tschoepe, na co dzień pracujący w jednym z najbardziej renomowanych europejskich ośrodków kardiologicznych Charité w Berlinie, jest w tej dziedzinie ekspertem światowej klasy. Jako profesor wizytujący w Instytucie Chorób Serca podzielił się z wrocławskimi lekarzami swoim olbrzymim doświadczeniem – ma na koncie ponad 50 tysięcy osobiście wykonanych biopsji serca.

– To absolutnie unikatowe zabiegi, które są kolejnym milowym krokiem w rozwijaniu naszych zainteresowań niewydolnością serca – powiedział szef Instytutu Chorób Serca i rektor UMW prof. Piotr Ponikowski. – Z kierującym nimi prof. Carstenem Tschoepe współpracujemy od dłuższego czasu, jest profesorem wizytującym naszej uczelni, ale dziś po raz pierwszy odwiedził Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Mamy właśnie za sobą kolejny etap, który dowodzi, że w Uniwersytecie Medycznym i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym realizujemy to, co obiecaliśmy: dążymy w kierunku rozwoju nowoczesnego leczenia z międzynarodowym udziałem kolegów z najlepszych światowych ośrodków, do których bez wątpienia należy prof. Tschoepe. Współczesna medycyna nie zna granic, a my to udowadniamy.

- Prof. Tschoepe z lekarzami Instytutu Chorób Serca wykonał celowane biopsje lewokomorowe u dwóch pacjentów z podejrzeniem sarkoidozy serca. Wycinki do badań pobrano z wykorzystaniem systemu elektrofizjologicznego. Na postawie zmiany sygnału elektrycznego kardiolodzy stworzyli mapę obszarów, zajętych procesem chorobowym. Dzięki temu można było pobrać odpowiedni wycinek tkanki, konieczny do dalszej diagnostyki. Pobrane fragmenty tkanki zostaną poddane analizie w laboratorium w Berlinie - czytamy w opublikowanym komunikacie

Zabiegi te są początkiem współpracy między ośrodkiem wrocławskim a berlińskim.

Więcej informacji na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.