Wrocławski program dofinansowania do in vitro działa od 2019 roku. Pierwsze dziecko przyszło na świat już w lutym kolejnego roku. W ciągu następnych lat urodziło się jeszcze 217 dzieci. Miasto zapowiada kontynuowanie programu.

Program In Vitro prowadzony we Wrocławiu zakłada dofinansowanie kosztów jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka w wysokości do 5 tysięcy złotych. Z programu może skorzystać para, niezależnie od tego, czy jest w związku formalnym, czy partnerskim.

Program miejskiego dofinansowania in vitro obejmuje pary, u których stwierdzono niepłodność lub u których wcześniejsze leczenie oraz naturalne starania nie przyniosły zamierzonych efektów. Skierowany jest do par, które mieszkają we Wrocławiu i tutaj płacą podatki. Warunkami, które trzeba spełnić, są:
wiek: poniżej 40. roku życia oraz brak ciąży w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Procedura obejmuje pełny pakiet in vitro: podstawowe badania, do których obliguje ustawa o leczeniu niepłodności; kontrolowaną stymulację jajeczkowania; pozaustrojowe zapłodnienie komórki jajowej; finalny transfer zarodków.

Decyzję o kwalifikacji pary podejmuje realizator medyczny programu, mając na uwadze ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego oraz pozostałe kryteria zawarte w programie.

Wrocław wspiera też osoby chore onkologicznie w zabezpieczaniu ich płodności. Istnieje miejski program, który obejmuje mrożenie materiału genetycznego. Potem takie osoby mogą też skorzystać z miejskiego programu dofinansowania in vitro.

Wrocław od 2019 roku dofinansowuje z budżetu miasta procedury in vitro. „W kolejnym planie finansowym na rok 2024 mamy zapisaną kwotę 800 tysięcy złotych” - przekazał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Jest jedna szansa, że pieniędzy dla potrzebujących par będzie więcej. Na konferencji podsumowującej wrocławski program dofinansowania in vitro głos zabrała Monika Włodarczyk, radna klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku wojewódzkim. Poinformowała, że 14 września radni sejmiku dolnośląskiego przegłosowali i zagwarantowali milion złotych na dofinansowanie programów in vitro w tych samorządach, które już realizują takie programy, czyli również gminy Wrocław.

– Zagwarantowano również kolejne dwa miliony w wieloletniej prognozie finansowej, a to oznacza, że in vitro na dobre wejdzie do województwa dolnośląskiego, do budżetu naszego regionu – mówi Monika Włodarczyk.

Wrocław przygotował już pismo, w którym występuje do marszałka województwa o pieniądze dla wrocławian chcących skorzystać z procedury in vitro. Miasto liczy na szybką odpowiedź, ponieważ chce zwiększyć przyszłoroczny budżet na ten cel.


Źródło: Urząd Miasta Wrocławia