Ostatni weekend był czasem intensywnej pracy polityków w kampanii wyborczej. Nie zabrakło w nim obietnic dotyczących zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

PO: Likwidacja składek na NFZ i ZUS oraz bon refundacyjny na leki

Na konwencji Platformy Obywatelskiej w Poznaniu Ewa Kopacz zaprezentowała program „Polska Przyszłości”. Premier  zapowiedziała w nim m.in. zniesienie składki na ZUS i NFZ.

- Zlikwidujemy składkę ZUS i składkę na NFZ. Jednocześnie, równolegle, albo przede wszystkim uporządkujemy rynek pracy. Wprowadzimy jednorodny kontrakt, który dzisiaj zastąpi wszystkie formy zatrudnienia. Umowy cywilnoprawne, te trwające ponad miesiąc, jak również te formy zatrudnienia, które są dziś regulowane w kodeksie pracy, zastąpimy jednym kontraktem – mówiła Kopacz.

Premier zapowiedziała również wprowadzenie bonu refundacyjnego na leki, który ma objąć ponad 3 mln osób. - Bon refundacyjny dla tych, którzy dzisiaj są obciążeni zbyt wielkimi dopłatami do leków, to jest ulga dla ludzi chorych – zarówno młodych, jak i tych starszych. Bon refundacyjny będzie dla ponad 3 mln Polaków - powiedziała.


PiS: Bezpłatne leki dla seniorów

Podczas trzydniowej Konwencji Programowej PiS odbyło się 13 paneli, obejmujących tematykę m.in. gospodarki, rolnictwa, systemu zdrowia, polityki energetycznej oraz podatkowej, kultury i mediów, sportu oraz edukacji.

Beata Szydło zapewniała, że celem partii jest dobre życie Polaków: praca, rodzina, zdrowie.

- Przygotowaliśmy projekt ustawy gwarantującej seniorom po 75 roku życia darmowe leki — zapowiedziała Beata Szydło. - Starsze osoby chcą godnie żyć, nie musieć wybierać, czy zapłacą rachunki, czy wykupią recepty. Wielu seniorów musi takich wyborów dokonywać — mówiła.

Zjednoczona Lewica: 7 proc. PKB na zdrowie i darmowe leki dla emerytów

W niedzielę 13 września w Forcie Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu koalicja Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni zorganizowała konwencję, na której zaprezentowała program na wybory.

Zjednoczona Lewica chce wyższych nakładów na opiekę zdrowotną. – Nie pozwolimy nikomu umierać w kolejce do lekarza, na to nie stać państwa polskiego – mówił Krzysztof Gawkowski, podkreślając, że finansowanie służby zdrowia powinno być zwiększone. – To powinien być co najmniej 7-procentowy udział w PKB – powiedział.

Gawkowski opowiedział się też za darmowymi lekami dla emerytów i obniżeniem wieku emerytalnego.