Lekarze ortopedzi ze Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach oferują pacjentom nową metodę pozbycia się bólu, który ogranicza ich sprawność.

Mowa o wstrzykiwaniu osocza bogato płytkowego do miejsc, gdzie powstało zapalenie np. na skutek przeciążenia więzadeł czy przyczepów ścięgien. Osocze bogato płytkowe działa na obwodową regenerację tkanek likwidując tam blizny.

Jak informuje szpital na swojej stronie internetowej, metoda wstrzykiwania osocza bogato płytkowego jest szczególnie polecana pacjentom przy nadczynności i niedoczynności tarczycy, chorobach krążeniach , chorym na cukrzycę oraz pacjentom u których nie można stosować sterydów. Po przyjęciu, pacjentowi zostaje pobrana krew, z której uzyskuje się osocze bogato płytkowe. Następnie wstrzykuje się je w miejsce ze stanem zapalnym. Po kilku godzinach pacjent wraca do domu. Dolegliwości bólowe ustępują w czasie dwóch do siedmiu dni od chwili podania osocza.

Stosowane są trzy iniekcje w odstępach co najmniej trzech tygodni. Osocze działa w pełni po upływie 14 dni. Terapia podania osocza w przypadku odczynów zapalnych, likwiduje na dłużej przyczynę dolegliwości bólowych. Nie trzeba, a nawet nie można wówczas przyjmować leków przeciw zapalnych. Hamują one bowiem działanie osocza.


Źródło: szpital.suwalki.pl