We wtorek (6 sierpnia) odbyło się oficjalne otwarcie skoncentrowanej dyspozytorni medycznej w Poznaniu. Obejmuje ona swym zasięgiem połowę województwa wielkopolskiego.

W Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej nr 1 w Poznaniu działa 9 stanowisk - 7 dyspozytorów przyjmujących obsługujących połączenia z nr alarmowych i 2 dyspozytorów wysyłających zajmujących się dysponowaniem ambulansów i opieką nad zespołami ratownictwa medycznego od przyjęcia zgłoszenia do przekazania pacjenta do szpitala.

Dyspozytorzy pracują na ogólnopolskim programie SWD PRM dedykowanym dla Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jest to jednolity w skali kraju, system teleinformatyczny służący do przyjmowania zgłoszeń, dysponowania zespołów ratownictwa medycznego, rejestrowania zdarzeń medycznych, a także dzięki modułowi mapowego zlokalizowaniu zgłaszających jak również ambulansów w tym śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

>>> ZOBACZ TEŻ: Legionowo: Podpisano pozwolenie na budowę szpitala wojskowego

Zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym dyspozytorem medycznym może być ratownik medyczny, pielęgniarka lub lekarz systemu, który posiada co najmniej pięcioletni staż pracy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w ratownictwie medycznym, szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.


Źródło: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Poznaniu