Badania prowadzone przez zespół naukowców z Florey Institute of Neuroscience and Mental Health oraz Uniwersytetu w Melbourne dowodzą, iż zmiany degeneracyjne w mózgach osób chorych na chorobę Alzheimera zaczynają się około 20 do 10 lat przed pojawieniem się pierwszych objawów klinicznych. Podczas badań możliwa była także analiza innych zmian w mózgu pojawiających się w czasie postępu choroby.
Cennych informacji do badań dostarczyła naukowcom analiza struktur mózgu osób z dziedziczną predyspozycją do Choroby Alzheimera, którzy stanowią zaledwie 1% wszystkich chorych. Są oni obarczeni dużym ryzykiem mutacji genów, gdyż w większości przypadków rodzinna postać choroby dziedziczona jest w sposób autosomalny dominujący. Z uwagi na ten fakt, wykrycie i analiza objawów zwyrodnieniowych następuje znacznie wcześniej niż u innych pacjentów. Dane zebrane z obserwacji tej grupy pacjentów dostarczają informacji o progresji choroby oraz możliwościach jej rozpoznawania u osób z odmianą późną choroby.
Obecnie przy udziale chorych z dziedziczną odmianą Alzheimera planowane są badania kliniczne dwóch substancji leczniczych z którymi wiązane są nadzieje leczenia choroby. Przy użyciu różnych technik obrazowania (MRI i PET ), analizy krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego testowane będzie działanie terapeutyczne leków, profil ich bezpieczeństwa, działania niepożądane. Udział w badaniu osób z odmianą dziedziczną choroby ma niezwykle istotne znaczenie, ponieważ testowanie leków będzie możliwe w początkowej fazie zmian degeneracyjnych na długo przed wystąpieniem objawów klinicznych.
Źródło: www.sciencedaily.com
Komentarze
[ z 0]