Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek w Sejmie program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. W exposé nie zabrakło tematu służby zdrowia.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że służba zdrowia będzie pierwszym arcyważnym zadaniem dla jego rządu. - Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej, dlatego doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w ciągu najbliższych kilku lat. To odpowiedź na słuszne postulatu pacjentów, lekarzy i pielęgniarek. Ten wzrost jest możliwy dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego i wykorzystaniu instytucji państwowych, żeby rzeczywiście służyły państwu - mówił premier w czasie exposé.

Szef rządu zapowiedział również wprowadzenie dwóch programów, które mają unowocześnić polską służbę zdrowia. Pierwszy to budowa Narodowego Instytutu Onkologii, który ma być miejscem gdzie nie tylko leczy się nowotwory, ale jednocześnie prowadzi nowoczesne badania i terapie.

Druga inicjatywa to narodowy program zdrowia kardiologicznego. - Polacy mieli wielki wkład w rozwój kardiologii i chcemy żeby leczenie chorób serca pozostało naszą specjalnością - mówił Mateusz Morawiecki.

- Tak jak uszczelniliśmy system podatkowy, to podobną operację planujemy przeprowadzić w ochronie zdrowia. Każda złotówka zainwestowana w zdrowie, musi oznaczać poprawę jakości życia Polaków. Zyskają na tym pacjenci ale również ci, którzy stoją przy ich łóżkach – mówił premier.

Ostatnim z punktów dotyczących służby zdrowia była zapowiedź jej cyfryzacji.

Mateusz Morawiecki zwrócił się też do personelu medycznego, żeby stał się częścią zmiany „której celem jest zbudowanie nowoczesnej służby zdrowia”.