Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marca, po raz piąty w całej Polsce odbędą się bezpłatne badania w kierunku jaskry.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Okulistycznego zaprasza do włączenia się do społecznej akcji udostępnienia poradni okulistycznych w celu wykonania badania przesiewowego w kierunku jaskry u zgłaszających się pacjentów. Preferowani są wszyscy, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę. W badaniu przesiewowym PTO prosi o wykonanie ankiety, badania ciśnienia, pachymetrii i dna oka.

Jak zgłosić gabinet?

Chcąc przyłączyć się do akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra wystarczy wejść na stronę www.tydzienjaskry.pl i zgłosić gabinet w trzech krokach: wypełnić formularz znajdujący się na stronie, wydrukować potwierdzenie otrzymane na e-mail i odesłać jego skan opatrzony pieczątką gabinetu na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl. Po weryfikacji zgłoszenie pojawi się na liście gabinetów.

Rejestracja gabinetów trwa do 28. lutego 2021 r. Każdy gabinet, który weźmie udział w akcji otrzyma m.in. materiały informacyjne oraz bezpłatny dostęp do V Forum Jaskry oraz 52. Zjazdu Okulistów Polskich.

Szacuje się, że w Polsce około miliona osób może chorować na jaskrę i tylko połowa z nich jest zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna, bezobjawowy przebieg choroby i brak wyraźnych objawów, np. bólowych.

W 2020 r. w akcji wzięło udział 61 ośrodków, w których przebadano 2526 pacjentów.

Szczegółowe informację na temat wydarzenia dostępne są na stronie: tydzienjaskry.pl


Źródło: PTO