Każdego roku rak piersi wykrywany jest u ok. 18 tys. Polek, z których aż 1/3 przegrywa walkę z chorobą. Nowotwory złośliwe szyjki macicy powodują ok. 4 proc. zgonów u kobiet. Profilaktyka tych nowotworów będzie tematem konferencji UMED kobietom!. 23 stycznia odbędzie się ona w Łodzi.

Organizatorem konferencji jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi przy współpracy z IFMSA-Poland. Jak podkreśla koordynatorka konferencji Ewelina Świątczak „UMED kobietom!” ma na celu zbudowanie świadomości jak ważna jest profilaktyka we wczesnym wykrywaniu raka, a tym samym w skutecznej walce z chorobą.

„Chcemy pokazać kobietom na co szczególnie powinny zwracać uwagę dbając o swoje zdrowie, jak mogą się samodzielnie badać i jak często powinny kontrolować swój stan zdrowia odwiedzając lekarzy specjalistów. Trzeba zapamiętać jedno - rak wcześnie wykryty i zdiagnozowany jest całkowicie wyleczalny” - podkreśliła Świątczak.

Nowotwory piersi są dużym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych oraz stają się narastającym problemem w krajach rozwijających się. Jednocześnie - według danych Ministerstwa Zdrowia - rak szyjki macicy zajmuje w Polsce szóste miejsce wśród najczęstszych nowotworów u kobiet.

W Polsce do lekarza onkologa we wczesnym stadium zaawansowania raka trafia zaledwie 20 proc. pacjentów. Wniosek jest taki, że 80 proc. zgłasza się wtedy, kiedy nowotwór jest już zaawansowany. To dramatyczna sytuacja.

Z każdym rokiem świadomość dotycząca profilaktyki raka wzrasta, ale kobiety wciąż nie wykorzystują jej w praktyce.

„Połowa z kobiet nigdy nie prowadziła badań pod kątem raka piersi. Skala umieralności pokazuje, że kobiety zgłaszają się do lekarza zbyt późno, dopiero wtedy, kiedy pojawia się coś naprawdę niepokojącego, dającego zauważalne objawy. Koniecznie musimy to zmienić. Chcemy zainspirować kobiety do działania i wykonywania cyklicznych badań profilaktycznych” - dodała Ewelina Świątczak.

W programie konferencji zaplanowano m.in. wykłady prof. Janusza Piekarskiego z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego „Rak piersi – epidemiologia, rozpoznanie, podstawowe zasady leczenia” oraz prof. Jacka Wilczyńskiego – z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej Szpitala im. M. Madurowicza nt. profilaktyki raka szyjki macicy.

Wykłady to tylko część programu, podczas spotkania brafitterka Angelika Jakubowska opowie o właściwym doborze biustonosza w profilaktyce raka piersi. Zaplanowano również ćwiczenia na fantomach.

O profilaktyce przeciwnowotworowej u kobiet opowiadać będą również Amazonki Łódź Centrum oraz twórcy kampanii „Rakoobrona" z Fundacji Rosa oraz Sensoria.

Konferencja odbędzie się 23 stycznia na Wydziale Farmaceutycznym UM w Łodzi. Zapisy trwają do 19 stycznia i prowadzone są wyłącznie przez intranet.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl