W szpitalu wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie uruchomiono właśnie nową pracownię angiokardiografii. Koszt jej przygotowania i wyposażenia to 5,6 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego. Rocznie z zabiegów w nowej pracowni może skorzystać nawet 2,7 tysięcy pacjentów kardiologicznych.

- Szacuje się, że w ciągu 10 lat liczba przypadków chorób krążenia wzrośnie w Małopolsce nawet o 20 proc. Dlatego tak cenne są inwestycje w infrastrukturę, które pozwolą jeszcze lepiej zadbać o zdrowie naszych mieszkańców, jak właśnie otwierana dzisiaj w szpitalu św. Łukasza nowa pracownia angiokardiografii – podkreślił wicemarszałek Wojciech Kozak, przypominając, że Województwo Małopolskie mocno wspiera również zapobieganie chorobom serca, realizując od kilku lat kardiologiczny program profilaktyczny.

Dzięki gruntownym pracom remontowym na parterze szpitala św. Łukasza powstały dwie nowe sale zabiegowe. Sala angiokardiografii jest przeznaczona do diagnostyki wad serca i ostrych zespołów wieńcowych. Natomiast w sali elektroterapii wszczepia się wszystkie typy rozruszników, kardiowertery, defibfrylatory, rozruszniki resynchronizujące, jak i również wykonuje się zabiegi ablacji zaburzeń rytmu serca. Sale zabiegowe zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, wymienione zostały wszystkie instalacje, zamontowana klimatyzacja, drzwi z osłonami radiologicznymi czy dodatkowe zasilanie, które w przypadku awarii będzie podtrzymywać pracę urządzeń na obu salach.

Co ważne, uruchomiony na parterze pododdział kardiologii inwazyjnej jest bezpośrednio połączony windą z oddziałem kardiologii i z salą OIOK.

Już wiadomo, że z nowej pracowni będą korzystać tysiące pacjentów – rocznie szpital wojewódzki im. św. Łukasza wykonuje ok. 2300 zabiegów kardiologii inwazyjnej. Tylko w zeszłym roku na oddziale kardiologii zostało przyjęte ok. 2800 pacjentów, wykonano 585 zabiegów w ramach ostrych zespołów wieńcowych oraz ponad 340 planowych zabiegów hemodynamicznych.

Przypomnijmy, że według tzw. map potrzeb zdrowotnych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia tylko w 2013 roku odnotowano ponad 9 tys. mieszkańców województwa małopolskiego trafiło do szpitala z powodu ostrych zespołów wieńcowych.

Koszt uruchomienia i wyposażenia nowej pracowni w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie wyniósł 5,6 mln zł. Środki finansowe pochodzą z budżetów ministerstwa zdrowia, Województwa Małopolskiego oraz szpitala.


Źródło: Biuro Prasowe UMWM