Na nową listę leków refundowanych, która wchodzi w życie 1 lipca, trafią szczepionki przeciwko grypie. Z refundacji bedą mogli skorzystać seniorzy, a dokładnie osoby w wieku 65 plus.

O nowym rozwiązaniu poinformował w piątek (22 czerwca) w Warszawie wiceminister zdrowia Marcin Czech. Osoby w wieku 65 plus będą mogły kupić szczepionki przeciw grypie z 50-procentowa odpłatnością. Zapłacą nieco ponad 22 zł. Minister tłumaczył, że refundacja dotyczy tej grupy osób, gdyż to właśnie seniorzy są szczególnie narażeni na powikłania pogrypowe.

Według amerykańskich statystyk w latach 1976-2007 zgony pacjentów powyżej 65. roku życia stanowiły blisko 80 proc. wszystkich zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Często nie są to bezpośrednio zgony z powodu grypy, ale jej powikłań. W przypadku grypy u osób przewlekle chorych może nastąpić nasilenie choroby przewlekłej, które w konsekwencji prowadzi do zgonu.

O darmowe szczepionki dla seniorów apelowali lekarze. Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski już jakiś czas temu tłumaczył, że szczepienia dla seniorów powinny być bezpłatne, tym bardziej że znajdują się oni wśród osób, wobec których PZH zaleca taką formę profilaktyki. PZH w zaleceniach podkreśla, że szczególnie po 65 r.ż. znacznie zwiększa się liczba osób należących do grup wysokiego ryzyka.