Według fińskiego badania wydaje się, że leczenie statynami zmniejsza ryzyko powtórnego zabiegu u pacjentów poddawanych witrektomii, w celu leczenia odwarstwienia siatkówki. Naukowcy uważają, że statyny mogą zapobiegać tworzeniu się tkanki bliznowatej wewnątrz oka.

Przeprowadzane w Szpitalu Uniwersyteckim w Helsinkach badanie kohortowe oparte na populacji opiera się na obszernym zestawie danych fińskich pacjentów, którzy przeszli zabieg witreoretinalny oka. W badaniu przeanalizowano powtórne operacje przeprowadzone u 5 709 pacjentów, którzy zostali przyjęci do szpitala w celu przeprowadzenia witreoretinalnego zabiegu chirurgicznego w latach 2008-2014. Nowe wyniki wskazują, że stosowanie statynowego leku w czasie zabiegu było związane z 28% zmniejszeniem ryzyka ponownej operacji u pacjentów poddanych pierwotnej witrektomii, w celu leczenia odwarstwienia siatkówki.

Jednak nie stwierdzono, aby leczenie statynami wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka ponownego zabiegu chirurgicznego w innych grupach chorób szklistkowo-siatkówkowych, w tym w operacjach siatkówki, takich jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej lub witrektomie wykonywane w celu leczenia retinopatii cukrzycowej.

"Wydaje się, że leczenie statynami jest korzystne w leczeniu odwarstwienia siatkówki, najpoważniejszego zespołu zaburzeń siatkówki, który w najgorszym przypadku może prowadzić do ślepoty" - mówi docent Sirpa Loukovaara z kliniki okulistycznej HUCH, która kierowała badaniem. "Oznacza to, że ogólnoustrojowe stosowanie statyn może być korzystne nie tylko w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym, ale także w zakresie zdrowia oczu."

Naukowcy są przekonani, że korzyści ze stosowania leków statynowych u pacjentów z odwarstwieniem siatkówki wynika prawdopodobnie z wpływu leczenia statynami na zmniejszenie stanu zapalnego w oku i utrudnienie tworzenia tkanki bliznowatej.

"Nasza poprzednia praca wykazała, że ilość markerów biochemicznych związanych z tworzeniem tkanki bliznowatej jest niższa w ciele szklistym osób przyjmujących terapię statynową niż w ciele szklistym osób w grupie kontrolnej bez statyny, i dlatego uznaliśmy za konieczne zbadać dalej nasze odkrycia ", stwierdza Loukovaara.

Chociaż wyniki są znaczące dla okulistyki, nie zmieniają bezpośrednio praktyki leczenia pacjentów, którzy przeszli operację związaną z odwarstwieniem siatkówki. Zachęcają jednak do dalszych badań.

"W tej chwili nie ma bezpiecznego leczenia farmakologicznego, które mogłoby zapobiec tworzeniu się tkanki bliznowatej wewnątrz oka, więc powinniśmy zbadać potencjalne korzyści statyn w tym obszarze. Możliwe jest, że w przyszłości pacjenci z odwarstwieniem siatkówki będą otrzymywać leczenie statynami w postaci implantu lub jako zastrzyk do oka "- mówi Loukovaara.

Źródło: sciencedaily.com