W związku z wyciekiem danych pacjentów ALAB Laboratoria, CERT Polska wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki zasilił stronę bezpiecznedane.gov.pl numerami PESEL upublicznionymi przez hakerów z grupy “RA World”. Sprawdź, czy Twoje dane są bezpieczne.

Naruszone dane medyczne

ALAB Laboratoria to jedna z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych. Firma padła ofiarą ataku hakerskiego skutkującego wyciekiem danych medycznych. Do sieci wyciekły wyniki badań medycznych z ostatnich kilku lat. W związku z wyciekiem danych spółka ALAB Laboratoria opublikowała komunikat, w którym potwierdza, że incydent "jest wynikiem działalności przestępczej mającej na celu wymuszenie na spółce okupu".

Wyciek danych z ALAB – jakie dane wykradziono?

W ramach przeprowadzonego ataku hakerskiego wykradzione zostały całe pakiety danych osobowych Polaków. Wśród nich znajdują się imiona, nazwiska, numery PESEL i adresy zamieszkania pacjentów wraz z przypisanymi do nich wynikami badań.

Sprawdź, czy Twoje dane są bezpieczne

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoje dane nie zostały upublicznione możesz to zrobić za pośrednictwem serwisu bezpiecznedane.gov.pl.

Wystarczy:

  1. wejść na stronę bezpiecznedane.gov.pl;
  2. zalogować się za pomocą m.in. aplikacji mObywatel, Profilu Zaufanego, e-Dowodu;
  3. kliknąć przycisk "Sprawdź wyciek z ALAB".

Eksperci Zespołu CERT Polska wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki zasilił rządowy serwis bezpiecznedane.gov.pl numerami PESEL upublicznionymi w ramach tego ataku.

Twórcy rozwiązania zaznaczają, że w serwisie można sprawdzić wyłącznie, czy nasze dane znalazły się wśród tych dotychczas upublicznionych. Negatywna weryfikacja nie daje pewności, że nasze dane również nie zostały wykradzione. Jeżeli atakujący upublicznią kolejną część wykradzionych danych, powyższa baza będzie aktualizowana. Dlatego, warto sprawdź swoje dane ponownie za jakiś czas.

Co można zrobić, jeśli nasze dane znalazły się w bazie ujawnionej przez przestępców?

Można skorzystać z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL. Obecnie można to zrobić na dwa sposoby – samodzielnie przez stronę internetową mobywatel.gov.pl lub w urzędzie gminy.

Jak zastrzec PESEL w mobywatel.gov.pl

Zaloguj się do serwisu mobywatel.gov.pl, następnie należy wejść do sekcji „Twoje dane”, potem „Rejestr Zastrzeżeń PESEL” i wybrać „Zastrzeż PESEL” lub „Cofnij zastrzeżenie”. W tym drugim przypadku trzeba będzie pójść do urzędu, wypełnić wniosek i złożyć na nim podpis.

Pamiętaj

Taki wyciek danych stanowi bardzo łakomy kąsek dla cyberprzestępców, którzy mogą przeprowadzać precyzyjne cyberataki, bazując na pozyskanych informacjach. Warto zwracać dokładniejszą uwagę na wiadomości e-mail, SMS i na nietypowe połączenia telefoniczne w najbliższym czasie. Zachowaj czujność!

Źródło: gov.pl