14 września w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej zostanie oficjalnie otwarty oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Miasto czekało na ten moment 20 lat.

- W pracy zawsze przyświeca mi dewiza by opiekować się pacjentami tak jakby była to moja rodzina - mówi dr Piotr Baron, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Rudzki OAIT uroczyście zostanie otwarty w środę, a od czwartku zostanie włączony do wojewódzkiego systemu ratownictwa i przyjmie pierwszych pacjentów.

- To dla mnie ogromne wyzwanie. Kilkanaście lat doświadczeń nabytych u boku wybitnych w dziedzinie anestezjologii profesorów- w Warszawie prof. Zbigniewa Rybickiego, w Krakowie prof. Ryszarda Gajdosza i w Zabrzu u boku prof. Hanny Misiołek, możliwość uczenia się od nich sztuki lekarskiej i organizacji pracy oddziału powinny teraz zaprocentować. Cieszę się, że teraz mogę sprawdzić się jako szef. Kompletując zespołu lekarski zaprosiłem do współpracy specjalistów których dobrze znam i wiem co potrafią. Z większością pracowaliśmy razem w Zabrzu, tam się wyspecjalizowaliśmy - podkreśla dr Baron.

- Szpital utworzył w pełni wyposażony 8-stanowiskowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Ruda Śląska czekała na ten moment 20 lat. Widząc olbrzymią potrzebę poprawienia jakości leczenia i bezpieczeństwa naszych pacjentów i mieszkańców usilnie zabiegaliśmy o to od dłuższego czasu. Inwestycję planowaliśmy od 2014 roku, została zrealizowana w 2015 roku, a kontraktowanie świadczeń przez NFZ zaplanowaliśmy na rok bieżący. Oddział powstał zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 roku w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologi i intensywnej terapii co do ilości łóżek, wielkości i organizacji pomieszczeń, wyposażenia w aparaturę i zabezpieczenia w kadrę medyczną. Większość okolicznych OIOM-ów dopiero się do tego dostosowuje. Miasto, które jest pełnym udziałowcem naszego Szpitala, zainwestowało w sumie 4 miliony złotych, za co bardzo dziękujemy. Ruda Śląska czekała na ten moment ponad 30 lat, a ja jako lekarz pracujący w rudzkim Szpitalu od 25 lat- tłumaczy dr n. med. Sławomir Święchowicz- Prezes Zarządu i Dyrektor Medyczny Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.


Źródło: Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej