Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej po ponad 5 latach odzyskał kontrakt na okulistykę. Placówka będzie gwarantować całodobową hospitalizację okulistyczną, onkologiczną oraz leczenie zaćmy. Umowa będzie obowiązywać od 1 lipca br. do końca czerwca 2021, a kontrakt na trzeci kwartał tego roku opiewa na 714 tysięcy złotych.

- Pięć lat temu nie otrzymaliśmy kontraktu, ponieważ w ofercie leczenia uwzględniliśmy koszty dodatkowego ubezpieczenia, co było wymagane przez ówczesny rząd – przypomina prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – To spowodowało, że nasza oferta była droższa i kontrakty przypadły placówkom, które tego ubezpieczenia nie wykupiły. Mimo, że miasto wygrało sprawy sądowe w tym zakresie, kontrakt odzyskaliśmy dopiero teraz – mówi.

Rudzki szpital był jednym z czterech w województwie śląskim, który nie otrzymał w 2012 roku trzyletniego kontraktu na świadczenie usług okulistycznych w warunkach hospitalizacyjnych. Odwołanie szpitala od wyników konkursu nie przyniosło żadnego efektu. Ówczesny dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ odrzucił zastrzeżenia Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Podobnie uczynił we wrześniu 2012 roku prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. W tej sytuacji rudzki szpital zaskarżył decyzję prezesa NFZ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W swoim pozwie Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej zwrócił uwagę na fakt, że rozpatrując odwołanie szpitala NFZ nie dokonał ponownego zbadania ofert biorących udział w tym postępowaniu, nie udostępnił informacji dotyczących szczegółowej oceny ofert, a także zawarł z innymi podmiotami umowy przed rozpatrzeniem odwołania szpitala, co jest niezgodne z przepisami. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie kontraktu na okulistykę przyznał rację Szpitalowi Miejskiemu w Rudzie Śląskiej.

Nie czekając na rozstrzygnięcie procedury odwoławczej prezydent Grażyna Dziedzic zadecydowała o uruchomieniu specjalnego programu operacyjnego leczenia zaćmy i jaskry. Dzięki przekazanym z budżetu miasta pieniądzom rocznie w szpitalu wykonuje się około 400 - 500 operacji zaćmy.

W 2017 roku Szpital realizował również akcję „Oko na seniora”, związaną z profilaktyką oraz właściwym rozpoznaniem i leczeniem zaćmy. Rudzianie mogli poddać się operacji oka i usunąć zaćmę na atrakcyjnych warunkach. Taki zabieg w województwie śląskim to obecnie koszt ok. 2 700 zł. W naszym mieście rudzianie płacą jedynie niecałe 52% tej kwoty. Miasto na dofinansowanie tego typu zabiegów rokrocznie przeznacza określoną pulę pieniędzy.

Pośród oferentów, którzy przystąpili do konkursu, Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej został zakwalifikowany na 1. miejscu, spełniając zarówno warunki wymagane, jak i oceniane dodatkowo. To dowód, że placówka jest bardzo dobrym świadczeniodawcą. - Dzięki wyposażeniu w specjalistyczną aparaturę medyczną w Rudzie Śląskiej możemy leczyć zaćmę i jaskrę, a także wykonywać zabiegi witrektomii i inne specjalistyczne zabiegi okulistyczne – wylicza dr Katarzyna Adamek, prezes szpitala.


Źródło: Urząd Miasta Ruda Śląska