Zaobserwowaliśmy wielki postęp w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) od czasu wprowadzenia leków modyfikujących przebieg choroby, w tym leków biologicznych. W połączeniu z lekami przeciwbólowymi pomagają one zahamować reakcję zapalną i zmniejszyć ból. Jednak wciąż dużym problemem chorych jest ograniczenie ruchomości w stawach i pogorszenie ogólnej sprawności fizycznej, co prowadzić może do kalectwa. Dlatego grupa brytyjskich naukowców postanowiła przeprowadzić randomizowane badanie na grupie pacjentów z RZS i zbadać wpływ ćwiczeń fizycznych stawów rąk na ich sprawność.


Badanie przeprowadzano przez rok na grupie 490 pacjentów, którzy odczuwali dolegliwości w postaci bólu stawów, ograniczenia ruchomości i aktywności fizycznej oraz ogólnego pogorszenia jakości życia. W eksperymencie brali udział zarówno chorzy przyjmujący leki modyfikujące przebieg choroby, jak i leczeni innym schematem. 246 badanych uczęszczało na 6 sesji w tygodniu z rehabilitantem, który dostosowywał do stopnia choroby program ćwiczeń zwiększający zakres ruchów i siłę mięśniową rąk; zalecano również kontynuowanie ćwiczeń w domu. Pozostałych 244 pacjentów nie stosowało żadnych ćwiczeń. Wszyscy uczestnicy badania byli objęci podstawową opieką lekarza - przyjmowali jak dotychczas leki modyfikujące przebieg choroby oraz przeciwbólowe, byli edukowani w zakresie choroby, a w razie potrzeby poddawani interwencjom chirurgicznim.


Końcowe analizy wyników pokazały, że regularne i dostosowane ćwiczenia fizyczne rąk znacząco zwiększyły sprawność ich stawów, możliwość wykonywania codziennych czynności oraz poprawiły ogólną jakość życia w stosunku do grupy kontrolnej. Ponadto nie zaobserwowano skutków ubocznych rehabilitacji. Koszty takich interwencji okazują się bardzo opłacalnym i wartościowym dla pacjenta leczeniem, oczywiście w skojarzeniu z przyjmowanymi lekami modyfikującymi i przeciwbólowymi. Warto zatem podjąć temat i włączyć fizjoterapeutów do rehabilitacji chorych na RZS, bo efekty będą obustronne - podniesienie jakości życia oraz zwiększenie ich możliwości do podjęcia pracy bądź zachowania samodzielności.


Więcej na: thelancet.com