Szwed Svante Pääbo został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Nagrodę przyznano "za odkrycia dotyczące genomów wymarłych człowiekowatych i ewolucji człowieka".

"Dzięki swoim pionierskim badaniom Svante Pääbo dokonał czegoś pozornie niemożliwego: zsekwencjonowania genomu neandertalczyka, wymarłego krewnego współczesnych ludzi. Dokonał także sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej człowiekowatego, Denisova. Co ważne, Pääbo odkrył również, że nastąpił transfer genów z wymarłych człowiekowatych do Homo sapiens po migracji z Afryki około 70 tys. lat temu. Ten starożytny przepływ genów do współczesnych ludzi ma dziś znaczenie fizjologiczne, na przykład wpływa na reakcję naszego układu odpornościowego na infekcje" — poinformował Komitet Noblowski.

Svante Pääbo urodził się w 1955 roku w Sztokholmie. Pracę doktorską obronił w 1986 r. na Uniwersytecie w Uppsali i odbył staż podoktorski na Uniwersytecie w Zurychu, a następnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Został profesorem na Uniwersytecie w Monachium w 1990 roku. W 1999 roku założył Instytut Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku, gdzie nadal jest aktywny. Zajmuje również stanowisko adiunkta w Instytucie Nauki i Technologii Okinawa w Japonii.


Źródło: Komitet Noblowski
Fot. YouTube | Nobel Prize