Profilaktyka, diagnostyka i najnowsze standardy w leczeniu – takim zagadnieniom będzie poświęcony XXIII Zjazd Lekarzy Rodzinnych. To będzie też świetna okazja do poznania bliżej programu Gabinet drWidget, wspierającego proces leczenia Polaków.

Już po raz 23. lekarze rodzinni będą dyskutować na temat zmian w systemie ochrony zdrowia i przyszłości podstawowej opieki zdrowotnej.

Zeszłoroczne wydarzenie przyciągnęło blisko 200 lekarzy różnych specjalizacji i przedstawicieli systemu.

Diabetologia, szczepienia… o czym będą dyskutować lekarze?

Okazją do wymiany poglądów i doświadczeń będzie Krajowy Zjazd Naukowo-Szkoleniowy Lekarzy Rodzinnych, który odbędzie się w dniach 10-11 maja w Rajgrodzie. Organizatorem wydarzenia jest Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego. – Na pierwszym zjeździe powołaliśmy oddział północno-wschodni Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, z którego wyodrębniło się̨ wiele oddziałów terenowych – wspominają dr Joanna Szeląg i dr Włodzimierz Bołtruczuk. I dodają: – W tym roku będziemy obchodzić́ 15. rocznicę utworzenia Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie. Mija też 20 lat od rozpoczęcia naszej przygody zawodowej i „starć́” z kasami chorych, a obecnie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Podczas tegorocznego spotkania lekarze POZ pochylą się nad zagadnieniami związanymi z badaniami przesiewowymi, szczepieniami, zapobieganiem powikłań cukrzycowych i nadciśnienia tętniczego.

Rajgród. Źródło: strona Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego

Rajgród. Źródło: strona Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego

Cyfryzacja w służbie zdrowia nabiera tempa

Jednak nie tylko profilaktyce i prewencji będzie poświęcony XXIII Zjazd Lekarzy Rodzinnych. W ramach wydarzenia zostanie poruszony także temat związany z digitalizacją służby zdrowia i rolą prywatnych usługodawców z branży IT.

Jak zauważa dyrektor EDM z LekSeek Polska Dominik Kieda, cyfryzacja jest koniecznością w ochronie zdrowia ze względu na braki kadrowe wśród lekarzy, starzejące się społeczeństwo czy też wzrost występowania chorób przewlekłych. – Służba zdrowia potrzebuje cyfrowych, nowoczesnych rozwiązań IT, które ułatwią nie tylko pracę lekarzom, ale przede wszystkim poprawią jakość świadczeń zdrowotnych i zwiększą bezpieczeństwo lekowe – zaznacza ekspert.

Programem przygotowującym lekarzy do cyfrowych zmian w służbie zdrowia jest Gabinet drWidget (program dostępny w chmurze), który będzie można bliżej poznać podczas zjazdu. Specyfikę jedynego na rynku, bezpłatnego programu do kompleksowej obsługi przychodni lekarskiej przybliży Dominik Kieda podczas prezentacji. – Nasz program wspiera proces cyfrowej transformacji polskiej służby zdrowia. Od początku budowaliśmy go z myślą o pacjentach, dlatego w tworzenie zaangażowaliśmy lekarzy i prawników. To pozwoliło nam na stworzenia narzędzia usprawniającego pracę lekarzy, a także posiadającego pełną funkcjonalność Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, która spełnia wszelkie wymogi Ministerstwa Zdrowia opisane w rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 2010 r. I dodaje: Cały czas udoskonalamy nasz program, ale już dziś dajemy lekarzom m.in. możliwość wystawienia e-recepty, e-zwolnień, rozliczeń z NFZ, mamy ponad 120 wzorów gotowych formularzy. Stale aktualizujemy bazę leków i interakcji, klasyfikację ICD-10 i ICD-9, bazę ChPL oraz bazę kalkulatorów, norm i skal medycznych.

Przedstawicieli Gabinetu drWidget będzie także można spotkać przy stoisku. Eksperci opowiedzą o możliwościach programu i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego poinformował, że swoją obecność już potwierdzili m.in. Zbigniew Król – Minister Zdrowia, Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny i dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk – Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Rodzinnej.