Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał pośmiertnie odznaczenia państwowe tragicznie zmarłym podczas pełnienia dyżuru członkom zespołu transportu medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

Za ofiarne niesienie pomocy drugiemu człowiekowi oraz poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI pośmiertnie odznaczeni zostali: ratownik medyczny Artur Urbaniak oraz lekarz medycyny Piotr Żelasko - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Do tragicznego zdarzenia doszło 3 kwietnia przed godziną 16-tą na przejeździe kolejowym w Puszczykowie. Kierujący karetka pogotowia wjechał na przejazd, mimo iż zapory kolejowe były już częściowo opuszczone. W rezultacie karetka została uwięziona na torach i nie miała możliwości ich opuszczenia. Po chwili w pojazd uderzył pociąg Intercity relacji Katowice-Gdynia. W wyniku wypadku śmierć poniosły dwie osoby znajdujące się w karetce. Byli to 30 letni lekarz pogotowia ratunkowego i 42 letni ratownik medyczny. Kierowca karetki z poważnymi obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

4 kwietnia Prokuratura Rejonowa Poznań Wilda w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku w którym śmierć poniosły dwie osoby i jednocześnie sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

Na miejscu wypadku przeprowadzono oględziny i zabezpieczono ślady kryminalistyczne. Zostało także zabezpieczone nagranie z monitoringu znajdującego się na przejeździe kolejowym oraz z rejestratora jazdy lokomotywy. Na miejscu przesłuchano także osoby będące świadkami zdarzenia. Trwają czynności mające na celu wyjaśnienie przyczyn wypadku.


Źródło: Kancelaria Prezydenta | Prokuratura Okręgowa w Poznaniu