W środę (20 stycznia) premier Mateusz Morawiecki przedstawił program wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży: – Wyzwania cywilizacyjne, to nie tylko walka z pandemią czy troska o odbudowę gospodarki. To także walka o zdrowie psychiczne oraz dbałość o system psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, a także inwestowanie środków w ten system – powiedział szef polskiego rządu.

- Dzieci są dziś narażone na wiele ryzyk. Chodzi np. o ataki, hejt czy nienawiść. Dochodzi przez to do problemów autodestrukcyjnych i psychicznych. Często dzieci poddawane są nadmiernej presji i rywalizacji. To wszystko tworzy środowisko, w którym do dzieci i młodzieży musimy wyciągnąć przyjazną dłoń – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. Zwrócił również uwagę na to, że problemy te są wyjątkowo widoczne w czasie pandemii.

- To będzie dla nas jeden z najważniejszych priorytetów działań związanych z walką o lepszy świat po epidemii – dodał premier.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szef rządu na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i konsultanta krajowego w dziecinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Barbary Remberk zapowiedział przeznaczenie w najbliższym czasie 220 mln zł na:

  • poprawę infrastruktury i unowocześnienie placówek (ok. 120 mln na ten cel);
  • uruchomienie bezpłatnej całodobowej infolinii (w tym także kontakt poprzez e-mail czy czat);
  • zwiększone świadczenia i szkolenia;
  • uruchomienie programu profilaktyki uzależnień cyfrowych.

- W perspektywie roku będziemy w zupełnie innym świecie w psychiatrii dziecięcej. Gdzie każda młoda osoba, każdy rodzic będzie wiedział, że w każdym powiecie może zgłosić się do lokalnego ośrodka ze swoimi problemami lub problemami swoich dzieci – zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski.


Źródło: KPRM
Fot: Krystian Maj/KPRM