16 sierpnia do konsultacji publicznych skierowano rrojekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach krajowej sieci hematologicznej.

W ramach programu pilotażowego testowane i oceniane będą zasadność oraz skuteczność funkcjonowania modelu opartego na krajowej sieci ośrodków hematologicznych, zwanego „siecią hematologiczną”, w tym podział kompetencji między ustalone poziomy referencyjne wysokospecjalistyczny, specjalistyczny i podstawowy działających w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia zawarte przez podmioty prowadzące diagnostykę i leczenie hematologiczne. Dodatkowo efektem programu pilotażowego ma być lepsze wykorzystanie możliwości ośrodków hematologicznych, opartych na potencjale sprzętowym i doświadczonych zasobach kadrowych, które obecnie nie udzielają świadczeń w pełnym zakresie możliwości.

W skład sieci wchodzą ośrodki poziomu wysokospecjalistycznego, specjalistycznego i podstawowego, zaś zadania w sieci koordynuje krajowy ośrodek koordynujący i wojewódzkie ośrodki koordynujące.

Zadaniem ośrodków będzie zapewnienie kompleksowej i koordynowanej opieki hematologicznej nad świadczeniobiorcami powyżej 18. roku życia, u których w okresie realizacji programu pilotażowego istnieje podejrzenie lub wstępnie zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową, ostrą białaczkę limfoblastyczną, szpiczaka plazmocytowego, przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka rozlanego z dużych komórek B, chłoniaka grudkowego, lub chłoniaka Hodgkina. Warto przy tym wskazać, że zapadalność na ostre białaczki szpikowe, ostre białaczki limfoblastyczne, szpiczaka plazmocytowego, przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka rozlanego z dużych komórek B i chłoniaka grudkowego (ICD10: C90–C92) wykazuje tendencję wzrostową zarówno w Rzeczypospolitej Polskiej jak i w innych krajach.

Podstawową metodą leczenia wyżej wymienionych nowotworów jest immunochemioterapia lub chemioterapia wspomagana, w wybranych nowotworach autologicznym (od samego chorego) lub allogenicznym (od dobranego dawcy) przeszczepieniem krwiotwórczych komórek macierzystych. Analiza zaś liczby wykonywanych przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych (auto i allogenicznych) w Rzeczypospolitej Polskiej na przestrzeni lat 2010-2018 wykazała tendencję wzrostową (w 2010 r. wykonano 842 przeszczepy u dorosłych, a w 2018 r. dwa razy więcej – 1690).

Resort zdrowia podkreśla, że na podstawie prognozy na kolejne 10 lat należy z bardzo dużym prawdopodobieństwem szacować, że trend wzrostowy będzie się utrzymywał i w 2028 r. liczba wykonywanych przeszczepień osiągnie około 2740 (autologicznych – 1820, allogenicznych – 920). Tendencja wzrostowa liczby wykonywanych przeszczepień może wynikać zarówno z faktu wzrostu liczby osób chorych na nowotwory mieloidalne i limfoidalne (w tym ostre białaczki, szpiczaka plazmocytowego, chłoniaki), jak i starzejącej się populacji (najwięcej zachorowań na ostre białaczki szpikowe, szpiczaka plazmocytowego, chłoniaka rozlanego z dużych komórek B czy chłoniaka grudkowego obserwuje się w populacji osób po 60. roku życia), a także ze skuteczności tej metody terapeutycznej.

Biorąc pod uwagę powyższe resort zdrowia wskazuje, że rozwiązania zaproponowane w programie pilotażowym dotyczące diagnostyki i leczenia hematologicznego mają przyczynić się do optymalizacji modelu organizacji diagnostyki i leczenia nowotworów mieloidalnych i limfoidalnych u osób dorosłych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Program pilotażowy będzie realizowany przez ośrodki, które zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia, umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie programu pilotażowego oraz zawarły porozumienia w poszczególnych województwach, tj. dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, śląskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i które spełniają kryteria określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Program pilotażowy będzie realizowany przez 24 miesiące od zakończenia etapu organizacji. Resort zdrowia tłumaczy, że za wyborem województw przemawiał potencjał wykonawczy świadczeniodawców spełniających kryteria dla ośrodka poziomu wysokospecjalistycznego, specjalistycznego i podstawowego.

Przyjęto także, że dwuletni okres realizacji programu pilotażowego odpowiadać będzie minimalnemu czasowi potrzebnemu do przeanalizowania efektów wytycznych postępowania diagnostyczno-leczniczego, zaproponowanych przez krajowy ośrodek koordynujący oraz ich wpływu na przyjęte parametry oceny. Pomocne w tym zakresie będą wskaźniki i mierniki, które dadzą możliwość obiektywnej oceny realizacji zamierzonych celów.

Na terenie objętym programem pilotażowym utworzona zostanie sieć hematologiczna, w skład której wejdą ośrodki poziomu wysokospecjalistycznego, specjalistycznego i podstawowego, zaś zadania w sieci będzie koordynował krajowy ośrodek koordynujący i wojewódzkie ośrodki koordynujące. Ośrodki współdziałają ze sobą w zakresie opieki hematologicznej nad świadczeniobiorcą objętym programem pilotażowym.

Rolę krajowego ośrodka koordynującego, który wyspecjalizowany jest w postępowaniu klinicznym ze świadczeniobiorcami hematologicznymi i na którym spoczywał będzie ciężar zapewnienia sprawnego i efektywnego systemu opieki nad świadczeniobiorcą, będzie pełnił Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, którego przedmiotem działalności jest udzielanie wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze hematologii.

ZOBACZ: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach krajowej sieci hematologicznej