Jak wynika z badań opublikowanych na łamach JAMA Oncology, kastracja chirurgiczna polegająca na usunięciu obu jąder (orchidektomii) u mężczyzn z przerzutami raka prostaty jest związana z mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych w porównaniu z zastosowaniem kastracji chemicznej przez analogi ludzkiej gonadoliberyny (GnRH).

Terapia polegająca na hamowaniu wydzielania androgenów, które uzyskuje się poprzez kastrację chirurgiczną bądź chemiczną stała się kluczowym elementem w terapii raka prostaty w ciągu ostatnich 50 lat. Jednak w Stanach Zjednoczonych zdecydowano się na prawie całkowite odstąpienie od obustronnej orchidektomii z powodów kosmetycznych i psychologicznych.

Naukowcy z Bostonu w latach 1995-2009 porównywali efekty uboczne działania GnRH i obustronnej orchidektomii u 3295 mężczyzn z przerzutowym stadium raka stercza (wiek ochotników wynosił powyżej 66 lat). Autorzy badania analizowali 6 głównych efektów ubocznych, które zostały wybrane na podstawie ich wpływu na jakość życia, potencjalny wzrost kosztów opieki zdrowotnej oraz ich związku z użyciem terapii antyandrogenowej. Opisywanymi działaniami niepożądanymi są: wszelkie złamania, choroby tętnic obwodowych, zakrzepica żylna, powikłania kardiologiczne, cukrzyca i zaburzenia funkcji poznawczych.

Spośród 3295 mężczyzn, 87% (2866 ochotników) było leczonych GnRH, a 13% (czyli 429 ochotników) poddało się orchidektomii. 3-letnie przeżycie wynosiło odpowiednio 46 i 39%. Oprócz tego wyniki badań wskazywały na to, że kastracja chirurgiczna była związana z mniejszym ryzykiem złamań, miażdżycy tętnic obwodowych i powikłań sercowo-naczyniowych w porównaniu z kastracją chemiczną. Nie było statystycznie istotnej różnicy w występowaniu cukrzycy i zaburzeń funkcji poznawczych pomiędzy tymi grupami chorych. Mężczyźni leczeni GnRH przez minimum 35 miesięcy znajdowali się w grupie zwiększonego ryzyka złamań, miażdżycy naczyń obwodowych, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, powikłań sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Autorzy pragną podkreślić, że ograniczającym dla uzyskanych wyników jest fakt, że jest to badanie retrospektywne, tak więc opiera się na danych z przeszłości.

U niektórych pacjentów, którzy wymagają stałej supresji androgenów, kastracja chirurgiczna stanowi odpowiednią alternatywę dla GnRH. Jednakże przy podejmowaniu decyzji o takim leczeniu trzeba wziąć pod uwagę inne względy, takie jak wiek czy możliwość stosowania przerywanej supresji androgenów.

- Pomimo, iż jest to badanie retrospektywne, jest ono bardzo ważne z uwagi na podjęcie tak istotnego tematu. Ponieważ mężczyźni z przerzutowym rakiem prostaty żyją dłużej niż kiedyś, konieczne jest, aby minimalizować skutki uboczne terapii. Lekarze stosujący terapie przeciwko temu nowotworowi muszą wiedzieć, jak zapobiegać i leczyć te powikłania. Gdy istnieje więcej niż jeden rozsądny wybór, decyzje klinicystów powinny być oparte o sumę korzyści i preferencje pacjenta. W przypadku braku jasnych dowodów na skutki uboczne stosowania GnRH, pacjenci mogą nadal stosować tę formę terapii zamiast orchidektomii - podsumowują badacze.


Więcej: sciencedaily.com