Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny – to nazwa nowego kierunku studiów utworzonego przez Gdański Uniwersytet Medyczny we współpracy z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma. Zapisy na rok akademicki 2017/18 już trwają.

W piątek Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) i Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA podpisały w Gdańsku list intencyjny oraz umowę o współpracy i uruchomieniu unikalnych w skali kraju studiów II stopnia na kierunku: przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Celem nowego kierunku jest jak najlepsze przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach wytwarzających produkty lecznicze, wyroby medyczne, kosmetyki oraz suplementy diety.

Dwuletnie studia II stopnia na kierunku przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny prowadzone będą w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Przedmioty praktyczne wykładane będą na uczelni przez osoby pracujące w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Każdy student tego kierunku będzie mógł odbyć 9-tygodniowy staż w zakładach produkcyjnych i laboratoriach Polpharmy.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Gruchała jest przekonany, że studia o profilu praktycznym są szansą dla studentów GUMed na szybkie znalezienie dobrej pracy w szybko rozwijającej się branży farmaceutycznej i kosmetycznej. „Stworzyliśmy razem nowoczesny i atrakcyjny dla studentów program studiów, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno pracodawców, jak i przyszłych pracowników” – mówił podczas konferencji prasowej. W ocenie rektora GUMed, „zwiększenie udziału pracowników naukowych w sferze gospodarczej wzmacnia innowacyjność oraz konkurencyjność gospodarki”.

Wiceprezes Polpharmy - odpowiedzialna za badania i rozwój - Bożenna Kozakiewicz jest przekonana, że dzięki studiom firma „będzie mogła pozyskać nowych pracowników, dobrze dopasowanych do swoich oczekiwań”. „Już na początku swojej drogi zawodowej będą mieli oni wyższe umiejętności, będą lepiej przystosowani do zawodu oraz ukierunkowani na konkretne i praktyczne wyzwania w przemyśle farmaceutycznym” – argumentowała.

Wiceprezes Zarządu Polpharmy Tomasz Moys powiedział, że firma wspólnie z Technikum nr 1 w Starogardzie Gdańskim utworzyła też klasę dualną o specjalności technik analityk.

GUMed i Polpharma podkreśliły, że studia dualne, czyli łączące teorię z praktyką, wpisują się w założenia reformy szkolnictwa wyższego, która zakłada między innymi rozszerzenie i pogłębienie współpracy nauki z biznesem.

Studia rozpoczynają się 1 października br. i zaczną się od przedmiotów teoretycznych. Pierwsze zajęcia praktyczne przewidziano na luty 2018 roku. Studia mogą podjąć absolwenci studiów I stopnia oraz jednolitych magisterskich na kierunkach związanych z biologią, chemią, fizyką lub medycyną. Wśród wykładanych przedmiotów znajdą się m.in. technologia formulacji, analiza leków i kosmetyków, biotechnologia, farmakologia i toksykologia, prawodawstwo, badania przedrejestracyjne i transfer technologii oraz dobra praktyka wytwarzania i dystrybucji. Wykładowcami – poza ekspertami z uczelni – będzie 24 pracowników Polpharmy.

Gdański Uniwersytet Medyczny jest największą uczelnią medyczną w Polsce północnej, która kształci blisko 6 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Uczelnia zajmuje drugie miejsce wśród polskich uczelni medycznych i ósmą lokatę wśród uczelni akademickich w kraju.

Polpharma jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego. Aktywnie działa na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Należy do grona 20 największych firm generycznych na świecie. Posiada siedem zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji oraz Kazachstanie oraz sześć ośrodków badań i rozwoju. Firma stworzyła w Gdańsku jeden z najnowocześniejszych ośrodków biotechnologicznych w Europie i buduje nową fabrykę leków biologicznych pod Warszawą. Firma znajduje się w czołówce najbardziej innowacyjnych firm w Polsce.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl