Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Jest projekt rozporządzenia dot. pilotażu centralnej e-rejestracji
    Do konsultacji publicznych skierowano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych.
  2. Wystąpienie RPP do szpitali dotyczące odsyłania do lekarzy pierwszego kontaktu
    Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do szpitali z przypomnieniem, iż odsyłanie pacjentów przez szpitale i poradnie przyszpitalne do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu wykonania badań, wystawienia zwolnienia lekarskiego bądź przepisania bezpłatnych leków dla seniorów lub dzieci narusza prawa pacjenta.
  3. Polska Komisja Akredytacyjna do 13 czerwca zakończy ocenę nowych kierunków lekarskich
    Do 13 czerwca zakończy się audyt na 12 uczelniach, które kształcą na nowo utworzonych kierunkach lekarskich lub planują ich uruchomienie mimo wcześniejszej negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej - zapowiedział w czwartek przewodniczący PKA, prof. Janusz Uriasz.
  4. Problem nieodbierania seniorów ze szpitali czy ich bezpodstawnej hospitalizacji. Interwencja RPO
    Do szpitali trafiają osoby starsze, które nie wymagają hospitalizacji. Z kolei seniorzy po leczeniu szpitalnym nie są odbierani przez bliskich. Nie jest też szanowana wola śmiertelnie chorych osób starszych do spędzenia ostatnich dni we własnych domach - rodzina odmawia ich odbioru lub go wręcz uniemożliwia, a osoby przebywające w szpitalu dłużej niż wymaga tego leczenie blokują miejsca innym potrzebującym. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk wystąpił w tej sprawie do minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz.
  5. MZ: Badania prenatalne bez ograniczeń wiekowych
    Wszystkie kobiety w ciąży będą miały prawo do badań prenatalnych. W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie programów zdrowotnych. Jest to kolejny element pakietu dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”.
  6. W 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub otyłością
    Według prognoz w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub z chorobą otyłościową, a w Polsce ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc. dorosłych kobiet będzie chorych na otyłość – wynika z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia.
  7. Coraz więcej chorych bierze udział w badaniach klinicznych
    Udział w badaniu klinicznym daje chorym możliwość leczenia nowymi obiecującymi lekami o jeszcze nie udowodnionej skuteczności. Dla wielu chorych to jedyna szansa na wyleczenie lub znaczące przedłużenie życia.
  8. Agencja Badań Medycznych ma 5 lat
    20 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. Dla Agencji Badań Medycznych to podwójnie wyjątkowa data, ponieważ równolegle świętuje swoje 5 urodziny.
  9. Program Profilaktyka 40 PLUS będzie wydłużony
    Do konsultacji publicznych trafił Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”. Zakłada on wydłużenie realizacji programu do 31 grudnia 2024 roku.
  10. Rozbito grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem refundacji z NFZ m.in. na lek zawierający srebro koloidalne
    Policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego z wrocławskiej komendy miejskiej, dzięki kilkuletniej żmudnej i skrupulatnej pracy operacyjnej oraz wykonaniu szeregu czynności procesowych, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem refundacji z NFZ m.in. na lek zawierający srebro koloidalne.