Jak co piątek, podsumowujemy wydarzenia ostatniego tygodnia. Poniżej 10 najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. NIK: Sieć nie wyciągnęła szpitali z długów - Sieć szpitali, która miała ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych, a dyrektorom zarządzanie placówkami nie poprawiła ani sytuacji chorych, ani finansów większości badanych szpitali - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli.
  2. GIF: Wszystkie leki z fenspirydem wycofane z obrotu - GIF wydał decyzje o wycofaniu z obrotu wszystkich serii leków zawierających fenspiryd. Leki z tą substancją czynną mogą powodować poważne zaburzenia akcji serca. Wycofanie produktu z obrotu powoduje, że lek nie może być przedmiotem sprzedaży w aptekach na terenie całej Polski.
  3. Celem nowego leku jest podnieść skuteczność przeszczepów nerek - Finansowany przez UE projekt Renaparin wspiera badanie kliniczne potrzebne, by na rynek mógł wejść nowy lek zapobiegający opóźnieniu rozpoczęcia pracy przeszczepionych narządów.
  4. Recepta INFARMY na kryzys lekowy - Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA apeluje o zwiększenie w 2020 roku budżetu na refundację leków o 1,5 mld zł, co w krótkim terminie wpłynie na zdecydowaną poprawę dostępności leków w Polsce. Związek domaga się również urealnienia cen leków poprzez pełniejsze wykorzystywanie mechanizmów podziału ryzyka podczas negocjacji cenowych.
  5. Warszawa: Gabinety ginekologiczne dla pacjentek z niepełnosprawnościami - Dwa miejskie szpitale, Praski i Solecki, otwierają gabinety ginekologiczne przystosowane do przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami. Ułatwieniem będzie nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim forma zapisów i przebieg samej wizyty lekarskiej - poinformował stołeczny ratusz.
  6. Dzięki e-ZLA rośnie kwota wstrzymanych świadczeń chorobowych - Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skuteczniej wychwytuje nieprawidłowości w zakresie wystawiania i korzystania ze zwolnień lekarskich. W pierwszym półroczu 2019 r. ZUS zakwestionował świadczenia chorobowe na kwotę blisko dwukrotnie wyższą niż w 2017 r.
  7. Toruń: Szpital wojewódzki wdrożył aplikację mobilną dla pacjentów - Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu wdrożył aplikację mobilną, dzięki której pacjenci zyskają szybki dostęp do swojej dokumentacji medycznej. Ponadto, za jej pośrednictwem będą mogli zapisać się na wizytę w ramach jednostek współpracujących ze szpitalem.
  8. Resort zdrowia chce odbudować kadry i poprawić opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży - Psychiatria – przez lata zaniedbywana – jest na etapie głębokiej reformy, ale ten proces nie potrwa miesiąc czy nawet rok – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak ocenił, wprowadzony w ubiegłym roku pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa dobrze i zostanie rozszerzony. Niedługo ruszy też kompleksowa reforma psychiatrii dzieci i młodzieży, wśród których zaburzenia psychiczne są coraz częstszym problemem. Celem jest to, żeby opieka psychiatryczna była łatwiej dostępna, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjentów i nie wiązała się z długimi pobytami na oddziałach psychiatrycznych.
  9. Ile kosztuje leczenie pacjentów ośrodka w Gostyninie - RPO spytał o to dyrektora KOZZD dr Ryszarda Wardeńskiego.
  10. 40 mln zł na projekt TOPSOR - 19 sierpnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i zastępca dyrektora LPR Marcin Podgórski podpisali umowę na dofinansowanie projektu Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR).