Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

 1. Premier: przed nami okres 100 dni solidarności
  Od przyszłej soboty placówki handlowe mogą działać w najwyższym reżimie sanitarnym; szkoły zamknięte do 23-24 grudnia, ferie skumulowane, a placówki gastronomiczne, kulturalne oraz siłownie zamknięte do 27 grudnia - przekazał premier Mateusz Morawiecki podkreślając, że przed nami okres 100 dni solidarności.
 2. Szef GIS Jarosław Pinkas podał się do dymisji
  Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas z przyczyn zdrowotnych złożył rezygnację z pełnionej funkcji - przekazał w piątek (20 listopada) rzecznik rządu Piotr Müller. Pinkas pełnił funkcję szefa GIS od 2018 roku.
 3. Prezes NRL i Prezes NRPiP spotkali się z premierem oraz ministrem zdrowia
  16 listopada odbyło się spotkanie Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z Prezesem Rady Ministrów oraz Ministrem Zdrowia.
 4. RPO wskazuje MZ najważniejsze problemy systemu ochrony zdrowia
  Pandemia to jedna z najtrudniejszych prób dla naszego systemu ochrony zdrowia. Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawia Ministrowi Zdrowia najważniejsze problemy do rozwiązania. Jest to niezbędne, by zapewnić obywatelom realizację konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.
 5. OZZPiP rozpoczął przygotowania do sporów zbiorowych w całym kraju
  Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych rozpoczął przygotowania do sporów zbiorowych w całym kraju. - Sytuacja jest krytyczna. W pierwszych dwóch tygodniach listopada zmarło więcej pielęgniarek, niż w pierwszej połowie roku, w której trwała epidemia - przekazała Krystyna Ptok, Przewodnicząca OZZPiP.
 6. Polscy seniorzy potrzebują kompleksowej opieki – zaprezentowano wyniki projektu PolSenior2
  Obecnie seniorzy żyją dłużej, ale zmniejsza się ilość lat przeżytych przez nich w zdrowiu. Ponad połowa starszych Polaków leczy się z powodu trzech lub więcej chorób, głównie układu krążenia, nowotworów, schorzeń metabolicznych i endokrynologicznych. W tej grupie często też występuje depresja i duża urazowość – wynika z badań przeprowadzonych w ramach projektu PolSenior2.
 7. Wiceminister zdrowia: przełom roku, realnym terminem dostępności w Polsce szczepionki na koronawirusa
  Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyraził przekonanie, że szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w Polsce na przełomie roku. Zapewnił, że w pierwszym rzędzie zostanie ona podana seniorom, pracownikom służby zdrowia i służb mundurowych.
 8. Chemia otyłości lepiej zrozumiana
  Międzynarodowy zespół naukowców, w tym badaczki z Wydziału Chemii Uniwerystetu Warszawskiego, zidentyfikował nowy czynnik, który może przyczynić się do zastosowania nowej strategii terapeutycznej w walce z otyłością - informuje na swojej stronie UW.
 9. Centrum e-Zdrowia: 33 tysiące lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań
  Od 8 stycznia 2021 roku skierowania – z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami – będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Centrum e-Zdrowia poinformowało, że dynamika przyrostu nowych e-skierowań w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła. Do końca października 2020 r. 33 tysiące lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań, a w każdym tygodniu do systemu podłącza się ok. 140 nowych podmiotów.
 10. Wspieramy POZ w walce z COVID-19
  Gabinet drWidget udostępnia lekarzom POZ niezbędne narzędzia do walki z pandemią. Od teraz bezpośrednio w programie można skierować pacjentów na badania w kierunku COVID-19 czy też przedłużyć izolację domową.