Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Nowe zasady bezpieczeństwa
    Od 10 października cała Polska znajduje się w strefie żółtej; w całym kraju obowiązuje zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej; w lokalach gastronomicznych obowiązują dodatkowe restrykcje. Rząd zapowiada również zwiększenie liczby lóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie ma powstać szpital koordynacyjny, a w nich dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem
  2. Recepta na leki 75+ dalej tylko w POZ
    Od 1 października możliwość wystawiania e-recept na leki 75+ miała uzyskać szersza niż do tej pory grupa pracowników medycznych. Niestety, na nowe rozwiązanie trzeba będzie jeszcze poczekać. Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin uruchomienia niezbędnej do tego funkcjonalności systemu P1.
  3. Prof. Czupryniak: Nobel za odkrycie wirusa HCV - ku pokrzepieniu serc w czasach koronawirusa
    Nobel za odkrycie wirusa HCV (powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C) to nagroda ku pokrzepieniu serc w czasach epidemii koronawirusa. To jest historia sukcesu badaczy w walce z chorobami wirusowymi - skomentował w poniedziałek prof. Leszek Czupryniak z WUM.
  4. Prof. Bujnicki o Noblu z chemii: niewykluczone, że CRISPR/Cas9 przyda się do zwalczania pandemii
    Dzięki docenionej Nagrodą Nobla metodzie CRISPR/Cas9 można w genomie wykonywać precyzyjne operacje jak w edytorze tekstu: wyszukiwać, wklejać, wycinać, poprawiać. Możliwości są ogromne, nie wykluczam, że pojawią się zastosowania tej techniki do zwalczania pandemii COVID-19 - skomentował dla PAP prof. Janusz Bujnicki.
  5. Tlenek azotu potencjalnym lekiem przeciwko COVID-19
    Specjaliści ze Szwecji twierdzą, że tlenek azotu może zwalczać chorobę, podobnie jak pomagał w przypadku SARS w 2003 roku. Substancja, która naturalnie powstaje także w organizmie, działa przeciwwirusowo i w przypadku COVID osłabia groźne stany zapalne w płucach.
  6. Znamy temat 29. Finału WOŚP
    7 października na terenie Fundacji WOŚP w Warszawie Jurek Owsiak ogłosił cel 29. Finału WOŚP, który odbędzie się 10 stycznia 2021 roku.
  7. Porady w POZ w 2019 i w 2020 roku. Duża różnica
    Z danych uzyskanych przez Fundację MY PACJENCI z NFZ wynika, że od marca do czerwca 2020 r. w porównaniu z ubiegłym rokiem podstawowa opieka zdrowotna zrealizowała ponad 11 milionów mniej wizyt, uwzględniając już telewizyty.
  8. Rzecznik MZ: w Polsce będziemy mieli łącznie 3 mln szczepionek na grypę
    Łącznie będziemy mieli w Polsce 3 mln szczepionek na grypę – powiedział w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że jeśli dalej będzie zapotrzebowanie, resort wraz z Agencją Rezerw Materiałowych podejmą kolejne kroki, by dodatkowo skupować szczepionki.
  9. Trump wypisany ze szpitala
    Po trzydniowym pobycie w szpitalu zakażony koronawirusem Donald Trump został z niego wypisany w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego. Do zdrowia prezydent USA dochodzić będzie w Białym Domu.
  10. Ruszyła druga odsłona ogólnopolskiej kampanii promującej IKP i cyfrowe usługi w ochronie zdrowia [WIDEO]
    O tym, jak łatwo skorzystać z elektronicznego skierowania i e-wizyty, opowiada kampania edukacyjna Ministerstwa Zdrowia i Centrum e-Zdrowia, promująca bezpłatną aplikację – Internetowe Konto Pacjenta (IKP), dostępną na portalu pacjent.gov.pl.