Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. E-recepty już obowiązkowe. 8 stycznia 2020 roku wszedł w życie obowiązek wystawiania e-recept. Oznacza to, że każdy pracownik medyczny uprawniony do wystawiania recept jest zobligowany przepisami prawa (poza kilkoma wyjątkami) do wystawiania recept w postaci elektronicznej. Już dziś licznik Ministerstwa Zdrowia pokazuje, że od 1 stycznia 2019 roku wystawiono ich ponad 63 mln.
  2. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza. Rada Ministrów przyjęła we wtorek (7 stycznia) projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia.
  3. E-recepty można przechowywać w aplikacji mObywatel. E-recepty wystawiane przez lekarzy można przechowywać w telefonie, w bezpłatnej aplikacji mObywatel - poinformował resort cyfryzacji.
  4. 8 stycznia wystawiono ponad dwa miliony e-recept. 8 stycznia, w dniu startu obowiązkowej e-recepty, wystawiono ponad dwa miliony recept w wersji elektronicznej - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
  5. W 2019 r. wzrosła liczba przeszczepów narządów w Polsce. Po niepokojącym spadku w 2018 r. w minionym roku znowu wzrosła liczba przeszczepów w naszym kraju - wynika z najnowszych danych „Poltransplant”. W 2019 r. przeszczepiono u nas 1473 narządy, o ponad 80 więcej niż w 2018 r., kiedy przeszczepiono ich 1390.
  6. Ogniska ptasiej grypy. GIS zaleca środki ostrożności. Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/.
  7. Rutynowa morfologia pomaga wcześnie wykryć nowotwory krwi. W Polsce z nowotworami hematologicznymi zmaga się ponad 100 tys. pacjentów, a każdego roku taką diagnozę słyszy około 6 tys. osób. Przyspieszyć rozpoznanie choroby może proste badanie – morfologia krwi obwodowej. To właśnie na jej podstawie diagnozowanych jest m.in. aż 40 proc. przypadków przewlekłej białaczki szpikowej – wskazują eksperci kampanii „Odpowiedź masz we krwi”. Podkreślają oni potrzebę powrotu rutynowej morfologii do pakietu badań wykonywanych obowiązkowo w ramach medycyny pracy. Rok 2019 przyniósł wiele pozytywnych zmian dla pacjentów hematologicznych, jednak specjaliści wskazują szereg wyzwań na kolejne miesiące.
  8. Łódź: Uniwersytet Medyczny rozpoczyna inwestycję za 63 mln zł. Uniwersytet Medyczny w Łodzi podpisał we wtorek (7 stycznia) umowę na budowę ośrodka BRaIn z 20 specjalistycznymi laboratoriami z obszaru biomedycyny i farmacji. Wartość obiektu, który powstanie w ciągu dwóch lat przy ul. Pomorskiej, wynosi 63 mln zł, z czego dofinansowanie UE to 38 mln zł.
  9. Cztery osoby zginęły w pożarze hospicjum w Chojnicach. W nocy 6 stycznia 2020 r. w hospicjum w Chojnicach przy ulicy Strzeleckiej wybuchł pożar. Zginęły w nim cztery osoby, a ponad 20 zostało poszkodowanych.
  10. LPR podsumowuje 2019 rok. Największa w historii liczba misji. Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w 2019 roku znów pobiły swój poprzedni rekord realizując największą liczbę misji w historii. Śmigłowce HEMS wykonały 11 821 misji, w tym 10 366 lotów do nagłych zdarzeń oraz 1 455 transportów międzyszpitalnych. Samolotami zrealizowano 470 transportów.