Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące cyfryzacji w zdrowiu. Ich celem jest wskazanie niezbędnych działań, które będą promować cyfrowe innowacje poprawiające zdrowie obywateli. Konsultacje potrwają do 12 października 2017 roku.
Opinie zgromadzone podczas konsultacji obejmą przede wszystkim kwestie związane z:
- transgranicznym dostępem do danych osobowych i zarządzaniem nimi;
- wspólne wykorzystanie zasobów (infrastruktura cyfrowa, pojemność danych) w celu przyspieszenia badań oraz rozwoju profilaktyki, leczenia oraz medycyny spersonalizowanej;
- wspieraniem wymiany informacji między pacjentami a podmiotami świadczącymi usługi medyczne.
Formularz ankiety dostępny jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Komentarze
[ z 3]
Trzeba by jeszcze poruszyć temat telemedycyny. Wydaje mi się, że zbliżamy się do tego momentu, kiedy nie będzie można już uniknąć wprowadzenia podobnych działań czy rozwiązań. Wydaje mi się, że wobec tego potrzebne jest by zacząć przynajmniej rozmowy dla ustalenia jak ma wyglądać świadczenie usług medycznych poprzez łącze internetowe. Ważne to jest choćby z tego względu, że z jednej strony byłoby to dużym ułatwieniem i udogodnieniem dla wielu pacjentów oraz lekarzy. Jednocześnie jednak przecież przez internet nie ma możliwości by przeprowadzić badanie fizykalne, a jedynie można z chorym porozmawiać i uzupełnić wywiad dotyczący aktualnego stanu zdrowia czy przebytych chorób. Ale czy to wystarczy do tego, aby wydać skierowanie, czy receptę? Warto poruszać ten problem i przynajmniej próbować rozwiązać kwestie sporne tam, gdzie pojawiają się wątpliwości i niedociągnięcia.
Nowoczesne rozwiązania powinny pomagać w rozwoju polskiej służby zdrowia. Wymiana danych usprawni jej funkcjonowanie ze względu na fakt, że coraz więcej osób wybiera leczenie za granicą. Kolejki często są mniejsze (niedawny artykuł dotyczący operacji zaćmy w Czechach) i pacjent może otrzymać zwrot kosztów. Czasami zdarza się, że Narodowy Fundusz Zdrowia jest w stanie zapłacić za określoną liczbę operacji, ale kolejki są coraz dłuższe - brakuje specjalistów i ośrodków, w których dany zabieg mógłby zostać przeprowadzony. Współpraca na tym polu z pewnością przyniesie wiele korzyści.
Taka współpraca z pewnością przyniesie wiele korzyści. Wymiana informacji m.in. odnośnie profilaktyki może okazać się przyczyną zwiększenia skuteczności programów promujących regularne badania i zdrowy tryb życia. Mam nadzieję, że ie skończy się tylko na opiniach i zostaną podjęte działania wspierające cyfryzację w służbie zdrowia.