W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym WUM, w I Katedrze i Klinice Kardiologii - kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, pacjentowi z ciężką niewydolnością serca wykonano zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora resynchronizującego z wykorzystaniem innowacyjnej elektrody do stymulacji lewej komory serca.

Oprócz czteropolowego układu biegunów stymulacji lewej komory, elektroda posiada aktywną funkcję stabilizacji w żyle w postaci wkręcanego do ściany naczynia mechanizmu. Dodatkowo elektrodę podłączono do nowoczesnego stymulatora, który stosuje zaawansowane automatyczne algorytmy ustalania sposobu stymulacji dwukomorowej.

Według operatorów wykonujących zabieg - dr. hab. Marcina Grabowskiego i dr. Łukasz Januszkiewicza, metoda ta zmniejsza ryzyko dyslokacji elektrody w przyszłości i przez to utraty pożądanej stymulacji dwukomorowej. Wspomniana operacja była pierwszą tego typu w Polsce, a Klinika została czwartym w Europie ośrodkiem wykorzystującym taki sprzęt zabiegowy.

Zaawansowana niewydolność serca staje się dominującym problemem przewlekłej opieki nad pacjentami ze schorzeniami sercowowo-naczyniowymi, a dwukomorowa stymulacja resynchronizująca jest zaawansowaną metodą elektroterapii w leczeniu tego schorzenia, która ma szansę poprawiać rokowanie tych chorych.

Zabieg przeprowadzono 18 grudnia.


Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny