Metody małoinwazyjne są przyszłością chirurgii - prowadzą do mniejszego odsetka powikłań przy identycznej skuteczności jak metody tradycyjne. Czy jednak możliwe jest całkowite wyeliminowanie ryzyka związanego z zabiegami operacyjnymi? Ostatnio lekarze odnotowali w tym polu duży sukces - usunęli guz kości z wykorzystaniem fal dźwiękowych.

HIFU (ang. high intensity focused ultrasound, po polsku skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu) to nowatorska metoda niszczenia zmian znajdujących się wewnątrz ludzkiego ciała za pomocą skoncentrowanych fal dźwiękowych niosących ze sobą dużą energię. Dodatkowo cechuje go oszczędzanie zdrowych tkanek i brak konieczności wykonywania dodatkowych cięć.

Kanadyjscy lekarze z The Hospital for Sick Children (Toronto) i Sunnybrook Hospital (Toronto) podjęli pierwszą w historii próbę leczenia pacjenta pediatrycznego metodą HIFU pod kontrolą obrazowania MR. Usunęli pacjentowi guz kości znajdujący się w jego kończynie dolnej bez wykonywania jakiegokolwiek uszkodzenia skóry.
U 16-latka skutecznie wyeradykowano guz kości – kostniaka kostninowego, który  wydzielał prostaglandyny pobudzające okoliczne tkanki do reakcji zapalnej. Sprawiało to choremu bardzo duży ból i zaburzało codzienne funkcjonowanie. Po terapii HIFU chłopiec czuje się dobrze i nie zgłasza żadnych dolegliwości bólowych.

Metoda opiera się na skoncentrowaniu fal dźwiękowych w jednym punkcie. Przez to fale dźwiękowe generują szybkie wibracje o dużym natężeniu, co generuje ogromne ilości ciepła i powoduje ablację wybranego miejsca. By mieć pewność trafiania w docelową lokalizację oraz w celu ochrony okolicznych tkanek stosuje się skaner rezonansu magnetycznego, który stale obrazuje pole operacyjne i temperaturę w otaczających strukturach. Taka terapia posiada wiele zalet w stosunku do tradycyjnej chirurgii (mniejszy stres, brak konieczności gojenia i ryzyka operacyjnego) oraz radioterapii (brak ekspozycji na promieniowanie, lepsze ochrona tkanek miękkich). Docelowa zmiana może być tak mała, jak ziarenko ryżu.

Mateusz Spałek. [Opublikowano dnia: 2014-09-10]. Pierwsza udana operacja guza kości za pomocą HIFU. Protokół dostępu: http://www.chirurg.pl/doniesienia/34312 [Pobrano dnia: 2014-09-17].