Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej, osoby cierpiące na migreny wydają się bardziej zagrożone zespołem suchego oka. Dotyczy to szczególnie seniorów.

10-letnie badanie, w którym wzięło udział prawie 73 000 osób leczonych w klinikach okulistycznych w Północnej Karolinie, wykazało, że - po uwzględnieniu niektórych leków i innych czynników - osoby z migreną miały o 20 procent wyższe ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka.

W przypadku mężczyzn w wieku 65 lat i starszych występowanie migren niemal podwajało ryzyko zespołu suchego oka, a u kobiety w tym samym wieku ryzyko to wzrastało prawie 2,5-krotnie.

- Lekarze zajmujący się pacjentami z historią migren powinni mieć świadomość, że ci ludzie mogą być zagrożeni także zespołem suchego oka - powiedział dr Richard Davis z Uniwersytetu Karoliny Północnej.

Badaczom nie udało się narazie wykazać przyczyn zaobserwowanej korelacji, tłumaczą jednak, że podstawowe procesy zapalne na poziomie komórkowym odgrywają kluczową rolę zarówno w chorobie suchego oka, jak i migrenie - zmiany zapalne w przebiegu zespołu suchego oka mogą wyzwalać podobne zdarzenia w tkance nerwowo-mięśniowej, prowadząc do rozwoju i rozprzestrzeniania migrenowych bólów głowy. Dodatkowo, nadmierna suchość powierzchni oka może oddziaływać na kluczowe szlaki nerwowe i w ten sposób pomagać uruchamiać migreny.


Źródło: jamanetwork.com | medicalxpress.com