Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na nieinwazyjne i bezpłatne badania prenatalne. Mogą z nich skorzystać wszystkie panie w ciąży z województwa opolskiego bez względu na wiek.
W Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu badania prenatalne u pań w wieku do 35. roku życia są wykonywane bez skierowań oraz wskazań lekarskich, gdyż odbywają się w ramach projektu „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – edycja 2”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa opolskiego na lata 2014 – 2020.
U pań po 35. roku życia badania prenatalne są wykonywane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. W tym przypadku wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę.
Kobiety w ciąży Szpital zaprasza na dwie wizyty:
- między 11. a 13. tygodniem ciąży wykonywane jest badanie ultrasonograficzne (USG) oraz badanie krwi ciężarnej (badania prenatalne krwi ciężarnej obejmują ocenę stężenia białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki beta-HCG)
- między 18. a 24. tygodniem ciąży wykonywane jest badanie ultrasonograficzne (USG).
- Jako pierwsze województwo w kraju, dzięki funduszom unijnym, realizujemy tak szeroko zakrojony projekt, nastawiony na poprawę opieki nad matką i dzieckiem. Zapewniamy fachową pomoc, a tym samym dbamy o poczucie bezpieczeństwa opolskich mam. Zależy nam, aby jak najwięcej osób skorzystało z tej możliwości bezpłatnego i ogólnodostępnego wsparcia - powiedział wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek.
>>>ZOBACZ TEŻ: Jak wystawić e-receptę w bezpłatnym programie Gabinet drWidget?
- Minione dwa lata, podczas których realizowaliśmy program „Poprawy opieki nad matką i dzieckiem”, utwierdziły nas w przekonaniu, jak bardzo takie programy są potrzebne. Mieszkańcy województwa opolskiego bardzo chętnie z niego korzystali, gdyż zaproponowana opieka diagnostyczna uzupełniała świadczenia udzielane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Stąd tak ważne jest, że możemy go kontynuować. W ciągu dwóch lat jedynie badania prenatalne, w Klinicznym Centrum w partnerstwie z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Nysie, lekarze wykonali u blisko 2 650 kobiet w wieku do 35 r.ż. W ponad 60 przypadkach przeprowadzający je lekarze wykryli nieprawidłowości w rozwoju płodu. Wczesna diagnostyka umożliwiła objęcie rodzin opieką medyczną w naszym szpitalu lub w specjalistycznej placówce w przypadku operacji wewnątrzmacicznych lub bezpośrednio po porodzie - przekazał lek. Edward Puchała, Dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu
Wszystkie informacje dotyczące realizacji projektu będą publikowane na stronie: http://dlarodziny-ginekologia.opole.pl/
- Nieinwazyjne badania prenatalne są obecnie najlepszym sposobem na sprawdzenie rozwoju dziecka w łonie mamy. Do ich wykonania nie ma żadnych przeciwwskazań, zatem mogą jedynie pomóc. Dodatkowo, dzięki udziałowi w programie, są bezpłatne, zatem dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży, które chcą się upewnić, że ich dziecko jest zdrowe. Wykonując badania, wychodzimy z założenia, że przekażemy przyszłym rodzicom pozytywną informację, dzięki której zyskają spokój. W większości przypadków tak właśnie się dzieje. Natomiast należy mieć świadomość, że badania prenatalne już na bardzo wczesnym etapie pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu. Już podczas pierwszego badania, czyli w 11- 13 tygodniu ciąży możemy ocenić rozwój najważniejszych struktur, czyli mózgu i serca, a także z blisko 80 – procentowym prawdopodobieństwem wykluczyć bądź uzyskać informację dot. ewentualnych wad genetycznych. W takich sytuacjach każdy nieprawidłowy wynik konsultujemy z lekarzem genetykiem. Jeśli obawy się potwierdzają, wykonujemy badania inwazyjne, np. amniopunkcję, oceniając w ten sposób chromosomy płodu, czyli jego kariotyp - poinformował dr n. med. Jacek Więcek, specjalista ginekolog położnik w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
Projekt będzie realizowany do końca 2021 roku.
Komentarze
[ z 0]