Leczenie onkologiczne nie zawsze będzie się już wiązało z utratą włosów. W Opolu pacjenci korzystają już z czepka onkologicznego zakupionego w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie z urządzenia mogą korzystać dwie osoby.

Opolskie Centrum Onkologii zostało wyposażone w czepek onkologiczny. Urządzenie pozwala na schłodzenie głowy w trakcie podawania leków. Można go stosować podczas leczenia niemal wszystkich typów raka, poza nowotworami krwi (białaczką), szpiku kostnego i ośrodkowego układu nerwowego.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, dla wygody pacjentów wyremontowano jedno z pomieszczeń, które zostało odpowiednio zaprojektowane, aby oddziaływać również na inne zmysły. Około trzygodzinny zabieg nie jest obciążający dla chorego.

Na pomysł zakupu czepka wpadła ordynator oddziału onkologii klinicznej dr Barbara Radecka, która w swojej pracy jako lekarz często spotykała się w rozmowach z tym, że pacjenci przed chemioterapią najbardziej obawiają się utraty włosów.

Według statystyk 8% chorych odmawia leczenia chemioterapią z uwagi na ryzyko utraty włosów.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego,