Do końca roku ma zostać uruchomiona klinika okulistyczno-dentystyczna w Kiabakari w północno-zachodniej Tanzanii. To kolejny etap akcji pod hasłem "Okuliści dla Afryki".

Projekt budowy kliniki pod nazwą "Tazama na Tabasamu" ("Spójrz i uśmiechnij się") powstał w efekcie współpracy ludzi, którzy od lat pracują na rzecz poprawy warunków życia ubogich mieszkańców Afryki – dzieci i dorosłych. Jego inspiracją były rozmowy i doświadczenia misjonarzy i wolontariuszy skupionych wokół Fundacji Kiabakari oraz akcji Okuliści dla Afryki w listopadzie 2015 roku. W tym czasie właśnie w tanzańskim ośrodku zdrowia prowadzonym przez polskiego Misjonarza przebywającego na misji od 25 lat ks. Wojciecha Kościelniaka gościła pomysłodawczyni akcji dr n.med. Iwona Filipecka, optometrystka Agnieszka Lembowicz oraz Krzysztof Macha, dyrektor OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii. Badali dzieci i dorosłych z prowadzonego przez ks. Wojciecha ośrodka w Kiabakarii oraz dzieci albinosów z ośrodka w Lamadi. W zaledwie 2 tygodnie łącznie z ich pomocy skorzystało 700 osób – 200 dzieci i 500 dorosłych.

Klinika okulistyczno-stomatologiczna, która powstanie w Kiabakari będzie pełniła funkcje profilaktyczne, diagnostyczne i interwencyjne przy urazach. Będą w niej wykonywane małe zabiegi okulistyczne, jak i stomatologiczne oraz badane wady wzroku i dobierane okulary. Opieką zostaną objęci wszyscy zgłaszający się mieszkańcy regionu w tym dzieci i osoby z albinizmem.

Na stałe opieką okulistyczno-stomatologiczną zostaną otoczone dzieci z Centrum Edukacyjno-Formacyjnego im Jana Pawła II na terenie misji, w skład którego wchodzi szkoła i przedszkole.

Na terenie Kiabakari oraz całej okolicy w gminie Kukirango, dzięki realizacji projektu będzie również możliwe niesienie pomocy pacjentom z chorobami jamy ustnej oraz rozpoczęcie walki z próchnicą, która z racji niedożywienia zbiera smutne żniwo.

Projekt budowy kliniki zyskał finansowe wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


Więcej: okuliscidlaafryki.pl