Brytyjskie wytyczne dotyczące konsumpcji alkoholu zostały ostatnio zmienione i dostosowane do wiedzy opartej na aktualnych wynikach badań. Według nowych zaleceń nie ma bezpiecznej ilości wypijanego alkoholu, a zagrożenia wynikające z picia są takie same dla obu płci. Dawka alkoholu nie powinna przekraczać tygodniowo 14 jednostek (około 6 butelek piwa lub półtora butelki wina).

Wcześniejsze rekomendacje obowiązywały przez 20 lat. Wiedza na temat związku między alkoholem a nowotworami i chorobami serca znacząco poprawiła się od tamtego czasu. Wytyczne zostały zatem zmodyfikowane, by spróbować zminimalizować ryzyko zgonu z powodu nowotworów i innych chorób.

- Przeanalizowaliśmy dokładnie wszystkie dowody, zatem nasze spojrzenie jest twardo oparte na faktach. Braliśmy jednak pod uwagę również to, jaka nowa definicja picia o niskim ryzyku ma szanse być zaakceptowana oraz to, aby przekaz był jasny - wyjaśniają naukowcy.

Według nowych wytycznych nawet małe ilości alkoholu zwiększają ryzyko różnych nowotworów. Ponadto rośnie ono wraz ze wzrostem spożycia. Poprzednie zalecenia jako mało szkodliwe określały picie przez kobiety nie więcej niż 2-3 jednostki alkoholu na dzień, a przez mężczyzn - poniżej 3-4 jednostek.

Ostatnie badania dowodzą, że ryzyko zdrowotne powiązane z piciem nie różni się pomiędzy kobietami i mężczyznami. W związku z tym dopuszcza się picie poniżej 14 jednostek alkoholu na tydzień zarówno przez kobiety jak i mężczyzn (6 butelek dużego piwa lub 7 kieliszków wina). Utrzymanie spożycia alkoholu w tym zakresie oznacza zmniejszenie ryzyka takich chorób jak marskość wątroby czy nowotwory. Jednakże picie alkoholu nawet w zalecanych ilościach może zwiększać długoterminowe ryzyko przedwczesnej śmierci, jeśli cały „tygodniowy przydział” alkoholu jest wykorzystywany w 1-2 dni. Dopuszczalna ilość alkoholu powinna być więc „rozłożona” podczas całego tygodnia, najlepiej z kilkudniową przerwą.

Od dawna panuje pogląd, że regularne umiarkowane spożycie alkoholu, w szczególności czerwonego wina, może przynosić korzyści dla zdrowia. Przegląd najnowszych badań pokazał, że picie około dwóch kieliszków wina w tygodniu wpływa pozytywnie na serce tylko u kobiet powyżej 55 roku życia. Dlatego też nie zaleca się picia alkoholu w celach zdrowotnych.

Ponadto zgodnie z wytycznymi nie ma żadnej bezpiecznej ilości alkoholu dla kobiet w ciąży. Wcześniejsze zalecenia dopuszczały picie przez ciężarne nie więcej niż 1 do 2 jednostek alkoholu raz lub 2 razy w tygodniu.

Rozsądne picie alkoholu oznacza spożycie maksymalnie 14 jednostek tygodniowo. Zaleca się także picie alkoholu wolno, przy jednoczesnym jedzeniu i piciu wody.

Więcej: news-medical.net