W USD w Krakowie jest już możliwe endoskopowe leczenie kamicy moczowej u dzieci. Dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia szpital zakupił wart prawie 120 tys. laser holmowy przeznaczony do stosowania procedur urologicznych. Pierwszy zabieg usunięcia kamieni z pęcherza moczowego został wykonany 1 marca u 6-letniego chłopca.

Urządzenie jest bardzo skutecznym i bezpiecznym narzędziem do kruszenia kamieni moczowych. Podczas zabiegu urolog wprowadza endoskop przez cewkę moczową. Następnie, po zlokalizowaniu kamieni, rozbija je wiązką laserową. Małe fragmenty są wypłukiwane z dróg moczowych. – Zabieg trwa nie więcej niż godzinę i pozwala uniknąć otwartej interwencji chirurgicznej. Takie postępowanie jest standardem w nowoczesnej urologii dziecięcej – tłumaczy prof. Rafał Chrzan, kierownik Oddziału Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Laser holmowy dostępny w szpitalu w Prokocimiu zabezpieczy potrzeby dzieci ze schorzeniami układu moczowego z całego regionu. Do tej pory, pacjenci pediatryczni byli przekierowywani do innych ośrodków znajdujących się poza Małopolską.

– Naszym kolejnym celem jest zakup endoskopu, który pozwoli na usuwanie kamieni w górnych drogach moczowych, czyli moczowodzie i miedniczce nerkowej. Ureterorenoskop oraz dodatkowe wyposażenie kosztujące około 50 tys. złotych zapewniłoby kompleksowe leczenie kamicy dróg moczowych u dzieci – wylicza prof. Chrzan.


Źródło: Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum