Finansowany ze środków UE projekt TargetBRCA zidentyfikował nowe sposoby atakowania nowotworów, które opierają się konwencjonalnym metodom leczenia, takim jak chemioterapia.

W 2020 r. raka piersi lub jajnika zdiagnozowano u ponad 2,5 miliona osób na całym świecie. Wśród zdiagnozowanych przypadków znajdują się oporne na obecne formy leczenia nowotwory, charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem śmiertelności.

„Pojawienie się nowotworów opornych na istniejące terapie podkreśla pilne i niezaspokojone zapotrzebowanie na dodatkowe środki terapeutyczne” — mówi Raphael Ceccaldi, badacz z Instytutu Curie.

Ceccaldi, przy wsparciu projektu TargetBRCA, kieruje wysiłkami na rzecz opracowania nowych metod leczenia agresywnych form raka piersi i jajnika, które mogą być odporne na takie metody leczenia jak chemioterapia.

Powstrzymywanie guzów

Badania Ceccaldiego, które otrzymały dodatkowe wsparcie ze strony Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, koncentrowały się na scharakteryzowaniu nowych cząsteczek wykazujących potencjał celowania w określone enzymy związane z powstawaniem agresywnych nowotworów i hamowania ich.

„Głównym celem naszego projektu weryfikującego założenia koncepcji było wygenerowanie wystarczającej ilości danych, aby nawiązać współpracę z firmami farmaceutycznymi lub prywatnymi inwestorami w celu opracowania inhibitora klasy klinicznej do leczenia chemioopornych nowotworów piersi i jajnika” — wyjaśnia Ceccaldi.

Cel ten został osiągnięty w sierpniu 2023 r., kiedy w ramach projektu zawarto umowę o współpracy badawczej z prywatnym inwestorem — ArgoBio Studio. Od tego czasu wspólnie uruchomiono start-up zajmujący się opracowywaniem terapii celowanych raka piersi i jajnika.

Innowacje powiązane z badaniami podstawowymi

W ramach projektu udało się nie tylko zapewnić to ważne partnerstwo, ale także wygenerować dane na temat potencjalnych nowych cząsteczek blokujących nowotwory. Jednak uzyskiwanie tych danych nie zawsze było łatwe.

Przykładowo po kilku miesiącach intensywnych badań nad potencjalną cząsteczką, naukowcy zdali sobie sprawę, że prawdopodobnie zmierzają w ślepy zaułek. Projekt został wstrzymany, a naukowcy przeprowadzili dodatkowe badania nad biologią celu naprawy DNA.

Po jej zrozumieniu byli w stanie odpowiednio dostosować swoje prace nad potencjalną cząsteczką blokującą nowotwory. „Ważne jest, aby zawsze pamiętać, że innowacje muszą być ściśle powiązane z badaniami podstawowymi” — zauważa Ceccaldi. „Nie da się po prostu wprowadzać innowacji, nie mając wcześniej solidnych podstaw naukowych".

Dzięki tej elastyczności projekt obecnie dysponuje portfolio cząsteczek kandydujących, które wchodzą w fazę "hit-to-lead". Jest to ważny kamień milowy na drodze do stania się cząsteczką klasy przedklinicznej, którego osiągnięcie zostanie przyspieszone dzięki umiejętnościom pozyskiwania funduszy przez nowy start-up.

Zmiana paradygmatu w leczeniu raka

Według Ceccaldiego projekt TargetBRCA stanowi nową nadzieję w wyścigu do wyleczenia agresywnych nowotworów piersi i jajnika. „Nasze leczenie jest praktycznie zmianą paradygmatu, pierwszym krokiem w kierunku opracowania bezpiecznych i skutecznych terapii w leczeniu nowotworów opornych na chemioterapię" — podsumowuje.

Oprócz prac, które będą prowadzone przez wkrótce ogłoszony start-up, Ceccaldi złożył wniosek do Programu Przejściowego Europejskiej Rady ds. Innowacji, w którym, jak ma nadzieję ,będzie mógł dalej rozwijać prace rozpoczęte podczas projektu TargetBRCA.

© Unia Europejska, [2023] | źródło: CORDIS