W Pracowni Hemodynamiki Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu po raz pierwszy wszczepiono reduktory przepływu do zatoki wieńcowej. To szansa dla chorych z oporną na leczenie dławicą piersiową.

Implantację przeprowadził zespół z III Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: dr n. med. Mateusz Ostręga, dr n. med. Michał Wróbel, w zabiegu uczestniczył także dr Felix Woitek z „Herzzentrum" w Dreźnie.

Jak poinformowano na stronie internetowej SCCS, zabieg wykonano u pacjentów z dławicą piersiową, utrzymującą się mimo leczenia. Wykorzystano reduktory przypływu do zatoki wieńcowej firmy Neovasc, tzw. „sinus reducer”. Ta przezskórna terapia, łagodzi objawy dławicy piersiowej u pacjentów, u których zostały wyczerpane już możliwości leczenia chirurgicznego, przezskórnego i farmakologicznego.

- Reduktory zatoki wieńcowej to stenty o specjalnym klepsydrowatym wyprofilowaniu, które mają za zadanie zmniejszyć odpływ krwi żylnej z serca, tym samym redystrybuować krew do obszarów mięśnia sercowego o słabszym ukrwieniu – wyjaśnił dr Mateusz Ostręga.

Do tej pory metoda była zastosowana w kilku ośrodkach kardiologicznych w Polsce.


Źródło: Śląskie Centrum Chorób Serca