1 listopada 2016 r. weszła w życie nowa lista refundacyjna. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z aktualizacjami, które w związku z tym pojawiły się w ofercie LekSeek Polska.
Tradycyjnie, aktualizacja porefundacyjna obejmuje wydawane przez nas receptariusze - Receptariusz Lekarza Praktyka oraz Receptariusz Farmaceuty. Obydwie publikacje dostępne są bezpłatnie w postaci elektronicznej, w serwisie www.leksykon.com.pl, w zakładce „Materiały do pobrania”. Dla Państwa wygody, przygotowane zostały w formacie PDF (A4), do samodzielnego pobrania i wydruku.
Zmiany, związane z nową listą refundacyjną, dotyczą także Bazy Leków LekSeek Polska. To najlepsza tego typu baza na rynku - znajduje się w niej ponad 17 tys. opisów produktów leczniczych. Jest całościowym źródłem informacji na temat wszystkich leków dostępnych w Polsce, dopuszczonych do obrotu. Oprócz tych, wydawanych na i bez recepty, uwzględnia również suplementy diety oraz dermokosmetyki. Co istotne, korzystając z Bazy, lekarz może zapoznać się z Charakterystyką Produktu Leczniczego (ChPL), klasyfikacją ICD-10 oraz ATC wybranego produktu.
Baza jest dostępna na kilka sposobów (oczywiście bezpłatnie, a każda z postaci zostaje objęta aktualizacją porefundacyjną). Można z niej korzystać bezpośrednio w serwisie www.leksykon.com.pl, w zakładce „Bazy medyczne”. Jest również dostępna w formie aplikacji desktopowej (w zakładce „Materiały do pobrania”).
Tym z Państwa, którzy doceniają możliwość stałego dostępu do informacji, bez względu na miejsce i czas, polecamy Bazę Leków w postaci aplikacji mobilnej (do pobrania również we wspomnianej zakładce). Zaawansowana, intuicyjna wyszukiwarka pozwala szybko i sprawnie znaleźć wybrany produkt. Dostępne są opcje wyszukiwania na podstawie nazwy handlowej, międzynarodowej oraz klasyfikacji ATC. Za pomocą aplikacji lekarz sprawdzi wszystkie dane, dotyczące leku, a przede wszystkim te, wymagane do wystawienia recepty, jak stopień odpłatności czy wskazania do refundacji.
Projekt najnowszego obwieszczenia refundacyjnego uwzględnia także bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75 roku życia, objęte obowiązującym od kilku miesięcy nowym programem refundacyjnym. Wywołuje on nadal sporo wątpliwości, informujemy więc Państwa, że każdy lek z tego programu można znaleźć w serwisie lista75plus.pl. Jest to strona dedykowana tylko tym lekom - w jednym miejscu, bez przeglądania wielu źródeł, sprawdzą Państwo wszystkie niezbędne dane. Wybranego produktu można szukać na podstawie jego nazwy lub nazwy schorzenia. Opis leku zawiera najważniejsze informacje, potrzebne do poprawnego wystawienia recepty, takie jak: postać, dostępne dawki czy wielkości opakowań. W opisie znajduje się także odniesienie do kodów chorób według klasyfikacji ICD-10. Klikając w ikonkę wybranego kodu, można ponadto zapoznać się z listą wszystkich leków z programu 75+, wskazanych w danym schorzeniu. Korzystanie z opisywanego serwisu to nie tylko oszczędność czasu, ale i gwarancja rzetelności prezentowanych danych, zawsze zgodnych z treścią urzędowych dokumentów.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z przedstawioną ofertą. Będziemy wdzięczni za wszelkie opinie i sugestie.
Zespół LekSeek Polska
Komentarze
[ z 2]
Co i rusz ustala się nowe listy refundacyjne. Coraz trudniej za tym nadążyć. Dobrze, że politycy zajmują się tym problemem. Jednak czy przypadkiem nieco nie przesadzają lub przynajmniej czy nie powinni ustalić jednej listy refundacyjnej raz, a dobrze? Ciężko jest pracować, jeśli w krótkich odstępach czasu należy uaktualniać swoją wiedzę odnośnie znajomości leków które można zapisywać w ramach list refundacyjnych? Warto jest przypomnieć, że na wizytę pacjenta w gabinecie lekarza rodzinnego przysługuje nam nieco ponad pięć minut. W tym czasie należy przeprowadzić wnikliwe badanie fizykalne, porozmawiać z pacjentem, a potem jeszcze uzupełnić historię choroby, zapisać odpowiednie recepty i wyjaśnić zaordynowane leczenie pacjentowi. Jak w tym krótkim odstępie czasu zdążyć jeszcze wyszukać potrzebne leki tak, aby pacjent otrzymał odpowiedniki uwzględnione w listach refundacyjnych. To wcale nie ułatwia nam- lekarzom zadania i osoby odpowiedzialne za te ustalenia powinny mieć to na uwadze...
Wydaje mi się, że przynajmniej jeszcze przez jakiś czas nowe listy refundacyjne będą pojawiały się co jakiś czas i z tego względu będzie istniała potrzeba, aby stale weryfikować swoją wiedzę i aktualizować informacje. Chociażby z tego względu, że przecież jesteśmy na etapie kiedy wprowadzono listę leków refundacyjnych dla pacjentów powyżej 75 roku życia. Specjaliści, którzy ustalali wykaz zawartych na nich substancji aktywnych oczywiście mogli popełnić jakieś pomyłki lub zapomnieć o uwzględnieniu pojedynczych preparatów czy leków stosowanych w terapiach rzadziej występujących chorób. Dopóki nie uściśli się tej listy, wydaje mi się, że pewne modyfikacje będą pojawiały się stosunkowo często i chyba jedyne co, to pozostaje nam- lekarzom się z tym faktem pogodzić i do niego przyzwyczaić Bo cóż innego możemy zrobić jak pogodzić się z taką okolicznością, iż listy refundacyjne będą się zmieniać, a my będziemy musieli weryfikować aktualną wiedzę i informacje. Z resztą zajrzeć do farm indeksu to chyba nie aż tak wielki problem, aby podnosić na alarm i szukać tutaj sztucznie problemów.